Bu dava Atatürk'le İnönü'nün kemiklerini sızlatıyor

Bu dava Atatürk'le İnönü'nün kemiklerini sızlatıyor.6894
  • Giriş : 11.02.2008 / 22:23:00

Atatürk'ün eşi Latife Hanım ile silah arkadaşı İsmet İnönü'nün kemiklerini sızlatan olaylar zinciri...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atatürk'ün eşi Latife Hanım ile silah arkadaşı İsmet İnönü'nün kemiklerini sızlatan olaylar zinciri, İsmet İnönü'nün kardeşinin kızı ile evli olan Latife Hanım'ın kızkardeşinin oğlu Erdem Süreyya İlmen'in vefatıyla başladı.

Erdem Süreyya İlmen, kimyasal madde şirketi olmasının yanı sıra Good Year Lastikleri'nin yetkili mümessili de olan bugünkü piyasa değeri yaklaşı 11 milyon dolar olan Eral Lastik'i 1986 yılında kurdu. Aile şirketi olan Eral'daki hisselerse yüzde 20'şer olmak üzere Erdem Süreyya İlmen, eşi olan İsmet İnönü'nün kardeşi Hasan Rıza Temelli'nin kızı Fatma Mutlu İlmen, kızları Canan Kepenek, Birgün Aral ve onun eşi eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün eşi Emel Hanım'ın yeğeni Ömer Aral'a bölüştürüldü.

Erdem Süreyya İlmen'in aynı yıl vefatıyla birlikte yönetim kurulu üyeliğine kızı Birgül Aral seçildi. Şirketin 5 kişilik yönetim kurulu için ise anne Fatma Mutlu İlmen'in 5 adet hissesinin devredildiği İsmet İnönü'nün oğlu Ömer İnönü seçildi.

ŞİRKETİ BİRGÜL VE ÖMER ARAL KEYFİ KULLANDI
İddialara göre şirketteki usulsüzlükler Birgün Aral'ın şirketin başına geçmesiyle başladı. Şirketi eşi Ömer Aral ile birlikte yöneten Birgül Aral, bir süre sonra yönetimi tamamıyle eşi Ömer Aral'a bıraktı. Ömer Aral da yaptığı üç genel kurul toplantısına, diğer hissedarlardan baldızı Canan Kepenek'i çağırmadı. Usülsüzlükler de bu genel kurul toplantılarında yaşandı.

KARDEŞLERİ MAHKEMELİK EDEN SAHTE İMZALAR
Avukat Deniz Ketenci, Selamettin Tunç ve Gökçen Erarslan aracılığıyla mahkemeye başvuran Canan Kepenek ile eşi Süleyman Kepenek, 16/06/1997 tarihinde yapılan 1994-1995-1996 yıllarına ait olağan genel kurulla, 15/12/1999 tarihinde yapılan 1998 yılı olağan genel kurul toplantısı, 12/02/2001 yılında yapılan 1999 yılı olağan genel kurul toplantısı ve yine 24/10 2002 tarihinde yapılan 2000-2001 yıllarına ait genel kurul toplantısına çağırılmadıkları halde katılmış gibi gösterildiği ve alınan kararlara sahte olarak imzasının kullanıldığını ileri sürdü.

"SERMAYE ARTIRIMIYLA HİSSEMİ DÜŞÜRDÜLER"
Avukat Deniz Ketenci, Selamettin Tunç ve Gökçen Erarslan'ın mahkemeye sunduğu dilekçede, Canan Kepenek'in kızkardeşi Birgül Aral ile eniştesi Ömer Aral'ın 24/10/2002 tarihinde yaptıkları genel kurul toplantısına çağırılmamasına rağmen sermaye artırımına gidildiği ve imzasının sahte olarak atıldığı, sermayesi bu toplantıda 100 milyardan 500 milyara çıkarılan şirketteki hissesinin bu nedenle 10.8'e düştüğü belirtti.

Yine 13 Mayıs 2005 yılında yapılan genel kurul toplantısına da aynı yöntemlerle çağırılmayan Canan Kepenek'in, bu toplantıda da 500 milyarlık sermayeninin 1 trilyona çıkarılmasıyla hissesinin 5.4'e düştüğünü ifade ediliyor.

2005 GENEL KURULUNA KATILANLARIN HEPSİ O TARİHTE YURT DIŞINDA ÇIKTI
Sahte imza atmakla suçlanan Ömer Aral ve Birgül Aral'ın 2005 yılında yaptıkları genel kurul toplantısına katıldıklarını belirttikleri bütün kişilerin, toplantıya çağırılmayan ancak toplantıdaymış gibi gösterilen Canan Kepenek hariç, o tarihte yurtdışında oldukları da ortaya çıktı. Toplantılara katılmamasına rağmen kararlarda imzasının olduğunu belirten Canan Kepenek ile eşi Süleyman Kepenek'in imzalarını Adli Tıp Kurumu da inceledi.

ADLİ TIP: "İMZALAR SAHTE"
Latife Hanım ve İsmet İnönü'nün torunları sayılan iki kızkardeşin hukuk savaşına belki de en önemli noktayı Adli Tıp Kurumu koydu. Beykoz Savcılığı tarafından Adli Tıp Kurumu'na gönderilen genel kurul tutanaklarındaki Canan Kepenek'e ait imzaların sahte olduğu belirtildi.

ENİŞTE VE ABLANIN 5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporla birlikte  Beykoz Cumhuriyet Savcılığı'nın düzenlediği fezleke Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Abla Birgül Aral ile eşi Ömer Aral ve bu suça göz yumduğu iddia edilen anne Fatma Mutlu İlmen hakkında, resmi belgede sahtecilik suçundan yeni Türk Ceza Kanunu'nun 204/1 maddesi gereğince 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle düzenlenen fezleke Üsküdar Cumhuriyet Savcılğı tarafından inceleniyor.

BİR DAVA DA SAHTECİLİK SUÇUNDAN AÇILDI
Suçun işlenme yerine göre bir dava da Beyoğlu Adliyesi'nde açıldı. Bir yıldır devam eden davada da yine Birgül Aral, eşi Ömer Aral bir kısım hisseyi devralan oğulları Ali Aral ile anne Fatma Mutlu İlmen sahtecilik suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

TİCARET MAHKEMESİNE DAVA AÇTILAR
Bu arada sahte imzaların kullunıldığı genel kurulların yok hükmünde olduğunun tesbiti içinde Kadıköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde dava açıldı. Avukatlar, son yapılan genel kurulda alınan kararların da yok sayılması için ayrıca bir dava daha açtılar. İmzaların sahte çıktığı ve Latife Hanım ile İsmet İnönü'nün torunlarının birbirine düştüğü davanın yakında sonuçlamacağı belirtiliyor.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious