Bu defa hekime organ nakledildi

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan bir ameliyatla Adanalı doktor Levent Açık (38), ablası Hicran Adırbelli'nin (40) karaciğeriyle şifa buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fethiye'nin Üzümlü beldesinde pratisyen olan 14 yıllık hekim Açık'a şifa, hemşire ablası Adırbelli'den geldi. Geçen yıl aralık ayından bu yana hepatit B'ye bağlı şikayetlerinin artması üzerine tedavi gördüğünü açıklayan dört yıllık evli Dr. Açık, "Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ilk teşhisin konulmasının ardından ilaç tedavisine başladık. Fayda görmeyince organ nakli için bizi Ege Üniversitesi'ne yönlendirdiler. Şubat ayından bu yana burada tedavimiz devam ediyor." dedi. Nakil gündeme geldiğinde ilk olarak ablasının gönüllü olduğunu belirten Levent Açık, "Tahliller de olumlu çıkınca organ nakline karar verildi. Ablamın sayesinde yeni bir hayata başladım. Çok sevinçliyim. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az." şeklinde konuştu.
Ağabeyi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağını dile getiren 21 yıllık evli ve iki çocuk annesi Hicran Adırbelli ise, "Uygun karaciğer gerektiğini öğrendiğimizde hiç tereddüt etmeden tahlilleri yaptırdım. Sonuçlar olumlu çıktı. Şimdi tek isteğim ağabeyimin bir an önce sağlığına kavuşması." dedi. Yıllarca hemşirelik yaptıktan sonra şu anda ev hanımı olduğunu söyleyen Adırbellli, "Bir sağlık personeli olarak organ bağışının ne kadar önemli olduğunun farkındayım. Ülkemizde ne yazık ki kadavradan bağış çok az. Dileğim bu oranın giderek artması." diye konuştu.
Nakil ameliyatı Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu ve Plastik Cerrahi'den Prof. Dr. Mehmet Alper başkanlığındaki ekip tarafından yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious