Bu evlere sahip çıkın!

  • Giriş : 10.02.2006 / 00:00:00

Türk mimarisinde önemli bir yeri olan "kuş evleri", günümzüde bakımsızlık, olumsuz hava koşulları ve çarpık yapılaşma nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ama Türkler'in, kuşların 'şans' getirdiğine olan inancı ise çok eskilere dayanır. Kumruların sevdalıları koruduğuna, kırlangıçların yuva yaptıkları evleri yangından muhafaza ettiklerine inan Türkler, bu inanışları mimarilerine de yansıtmışlar. Bu bağlamda, kuşlara olan sevginin göstergesi olarak cami, medrese, han, ev, köprü, kütüphane, türbe gibi taş ve tuğla kullanılarak yapılan yapıların dış cephesine kuşevli yapmışlar.

Bu tür yapılara yapılan kuş evlerinin geçmişi 16. yüzyılın ortalarına kadar dayanıyor. Kuş evlerine İstanbul başta olmak üzere Edirne'den Doğubeyazıt'a, Bursa'dan Sivas ve Konya'ya kadar birçok ildeki tarihi yapıda rastlamak mümkün. Bu kuş evlerinin Bursa'daki son örneklerinden biri de Emir Sultan ve Yeşil Cami'nin dış duvarlarında bulunuyor. Osmanlı'nın ilk başkenti olması sebebiyle Türk mimarisinin de yapı taşı olan Bursa'da, çarpık yapılaşma ve bakımsızlık gibi çeşitli nedenlerle söz konusu kuş evlerine günümüzde ancak birkaç tarihi yapıda rastlanıyor.

Özellikle olumsuz hava koşulları yüzünden tahrip olan kuş evleri, ilgisizlik, biriken gübrelerin temizlenmemesi, bakımsızlık gibi nedenler yüzünden kırılma ve dökülmelerle karşı karışa kalıyor. Ahşap malzemeden kullanılarak yapılan kuş evlerine rastlamak ise günümüzde hiç mümkün değil.

Mimar Muhammet Altınkasap, kuş evlerinin Japonya'nın dışında yalnızca Türkiye'de bulunduğuna işaret ediyor. Mimar Altınkasap, tarihi yapıların dışında günümüzde kuş evlerinin üç örnekte kullanıldığını anlatıyor. Altınkasap, bunlardan birincisi'nin Anıtkabir'de, ikincisinin Bağdat caddesi üzerindeki bir apartmanda, üçüncüsünün de Laleli'deki Gençtürk Caddesi'nde yer aldığını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious