Bu fotoğraf görenleri şaşırtıyor

Bu fotoğraf görenleri şaşırtıyor.14190
  • Giriş : 26.01.2008 / 17:18:00

Halka şeklinde otlayan koyunlar görenleri şaşkına çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Önce NASA'nın bir fotoğrafı ile oynanarak 'uzaylı' olduğu iddiası düşürldü gündeme. Arkasından bir fotoığraftaki hayalet iddası aynı kaynaktan gündeme sunuldu. NASA geç de olsa uzaylı fotoğrafının bir 'şarlatanlık ürünü' olduğunu açıkladı. Hayalet ise zaten yalanlanacak bir merci olmayacak kadar profesyonel 'şarlatanlık' işi..

Ancak bu iki olayın tepkileri bitmeden şimdi de İngiltere'de ortaya çıkan ve yıllarca nasıl oluştukları açıklanamayan ekin veya tahıl çemberi ya da dairesi diye adlandırılan, çemberlerden bir kısmının göründüğü bölgede çekildiği iddia edilen bir fotoğraf çıktı piyasaya...

İddiaya göre olay yine, mısır tarlalarındaki esrarengiz halkaların görüldüğü İngiltere'nin Kington bölgesinde görüldü. Herefordshire yakınlarındaki çiftliğin koyunlarının oluşturdukları garip halkalar objektiflere bile yakalandı. Fotoğrafçı Russell Bird, garipliği duyar duymaz bölgeye gidip olayı görüntülamayi başardı. Russell Bird "Gözlerime inanamadım. Ancak traktör sesini duyunca dağıldılar. Neden böyle davrandıklarını anlamak mümkün değil. Çiftlik sahipleri de orada çalışanlar da şaşkın. Bir komşu çiftlikte de koyunlar bunu yapmış" dedi.

Herefordshire Teknoloji Koleji'nden Dan Seaborne ise olayın bilimsel olarak şöyle açıklanabileceğini söyledi: "Koyunlar, uzun süre halka şeklinde bir yerde tutularak beslenmiş olabilirler. Bu da alışkanlık yarattığı için artık dışarıda bile bunu yapıyorlar."

Bir başka iddia ise daha önce mısır tarlalarındaki garip işaretlerde olduğu gibi bu bir oyun. Önceden daire şeklinde çizilmiş alandaki çember çizgisi üzerine dökülen besinler, koyunların daire şeklinde dizilmelerine neden oluyor. Uzaktan çekilen fotoğrafta yem gözükmediği için koyunlar daire çizip otluyormuş görüntüsü ortaya çıkıyor. Mısır tarlalarındaki "gizemli işaretler" olarak dünya kamuoyuna duyurulan olayda da hile ortaya çıkmıştı. Uyanık bir çiftçi bu halkaları kendisinin yaptığını itiraf etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious