Bu fotoğraf mazide kaldı

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı saray ve kasırlarda güvenliği sağlayan TSK, 'askerin asıl görev alanına dönme' uygulaması çerçevesinde bu görevini bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanlığı ile TBMM Başkanlığı arasında varılan mutabakat çerçevesinde, ilk etapta Yıldız Sarayı Şale Köşkü ile Maslak Kasrı'nda görev yapan askerin 1 Mart itibarıyla çekilmesine karar verildi. Askerin görev yaptığı Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarında da aynı uygulamanın yürürlüğe konulacağı belirtildi. Bu tarihî mekânlarda güvenliği sağlamak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlendirildi. Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı diğer sarayların güvenliği halen Saraylar Muhafız Birlik Komutanlığı tarafından yürütülüyor. Konu, geçtiğimiz aralık ayında TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı ziyaretinde gündeme gelmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, son yıllarda 'askerî birliklerin kendi alanlarında görev yapmaları, tasarruf tedbirleri ve askerin asıl fonksiyonlarını yerine getirmesi' yönündeki çalışmalarına bir yenisini ekledi. Törensel nöbet ve güvenlik hizmeti verdiği tarihî kurumlara ilişkin yeni bir değerlendirme yapan TSK, tarihî mekanlarda verdiği güvenlik hizmetini aşamalı olarak bitirmeye karar verdi. Konu, geçtiğimiz aralık ayında TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı ziyaretinde gündeme geldi. TSK'nın ilke kararları doğrultusunda 'saraylardan asker çekme fikrini' Arınç'a ileten Büyükanıt, bunun TBMM Başkanlığı için uygun olup olmayacağını sordu. Alınan bilgilere göre, Arınç bu isteği olumlu karşılayınca uygulama hayata kondu. TSK, ilk etapta İstanbul'daki Yıldız Sarayı Şale Köşkü ve Maslak Kasrı'nda görev yapan askerlerin koruma görevlerine 1 Mart itibarıyla son verdi. TSK, halen bazı milli sarayların yanı sıra TBMM Genel Kurulu ve milletvekili odalarının yer aldığı halkla ilişkiler binalarının bulunduğu ana kampüste de koruma görevi yapıyor. Ancak Meclis dışına çıkması konusunda kimi zaman tartışma yaşanan taburla ilgili bir çalışma bulunmuyor. TBMM Başkanı Arınç, 2005 yılında konuya ilişkin yaşanan tartışmalar üzerine şu açıklamayı yapmıştı: "Tabur, geçmişte olduğu gibi bugün de Türk askeriyle Türk milletinin buluşmasını gösteren sembolik değerini korumaktadır. Bu bize onur vermektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious