Bu fotoğraflar utanç veriyor! Biz, bizi affetmeyeceğiz!

Bu fotoğraflar utanç veriyor! Biz, bizi affetmeyeceğiz!.19290
  • Giriş : 24.11.2007 / 23:37:00
  • Güncelleme : 24.11.2007 / 23:43:16

Evsel ve tıbbi atıklarla dolan Karadeniz sahili çevre katliamının hangi boyutlara geldiğini kanıtlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sahilde dalgaların geri verdiği atıkları görenlerin yüzü kızarıyor.

Zonguldak'ta geçtiğimiz hafta yaşanan fırtınada Karadeniz'de oluşan aşırı dalgalar nedeniyle çöp döküm alanından denize karışan evsel ve tıbbi atıklar, sahilde çevre kirliliğine yol açtı. Zonguldak-Kozlu sahili "vahşi depolama" alanındaki çöpler Karadeniz'e karıştı. Günde ortalama 120 ton atık dökülen çöplükten dalgaların aldığı çöpler, yine dalgalar tarafından sahile atıldı.

Sahil yolu kenarında bulunan katı atık sahasına evsel atıkların yanı sıra tıbbi atıklar da dökülüyor. Üzeri kapatılmayan çöpler, dev dalgalarla denize karışırken insanların yaz aylarında denize girdiği ve balık tuttuğu üç kilometre uzunluğundaki Kozlu sahili de hırçın dalgaların attığı çöplerle doldu.Dalgalarla kıyıya biriken çok sayıda evsel ve tıbbi atık, Kozlu Beldesi sahilindeki geniş bir alanda kirliliğe neden oldu. Sahildeki şırınga, kan tüpleri ve serum şişeleri gibi tıbbi atıklarının yanı sıra genellikle pet şişe olmak üzere çok sayıda evsel atığın arasından, bazı vatandaşların odun topladığı görüldü.

 

Çevre Koruma Derneği Zonguldak Şube Başkanı Meltem Çetinkaya, sahil kenarındaki çöp depolama alanının çevre ve insan sağlığı açısından risk taşıdığını belirterek, "Yıllardır hep aynı sorunlarla karşılaşıyoruz. Her yağmurda dalgaların getirdiği çöpler sahile yayılıyor. Önlem alınmadığı için sahil hiç temiz kalmıyor. Belediye döküyor, dalga dağıtıyor, çöplüğü yine belediyenin işçileri temizliyor. Karadeniz intikam alıyor. Bu manzara çevre kirliliğinin yanı sıra insan sağlığı açısından da risk taşıyor. Artık buralara geldiğimizde bir insan olarak yüzümüz kızarıyor." dedi.Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca ise, Kozlu Beldesi'nde 20 yıldır katı atık sahası olarak kullanılan ve kıyıya yakın olduğu için atıkların dalgalarla denize karıştığı bölgeye, bertaraf tesisinin kurulmasıyla çöp dökümünün sona ereceğini söyledi.

Merkez İlçe'ye bağlı Sofular Köyü Tombaklar mevkisinde yürütülen yaklaşık 3 milyon YTL'lik proje kapsamında bertaraf tesisinin yapımının devam ettiğini bildiren Gonca, "Projenin hayata geçirilmesiyle 32 belediyenin 25 yıl süreyle katı ve tıbbı atıklarının depolaması planlanıyor. Sahil kenarına atılan çöplerin dalgalarla suya karışması sonucu Karadeniz'de oluşan kirlilik, tesis sayesinde önlenecek" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious