Bu galibiyet 40 yılın hediyesi

Bu galibiyet 40 yılın hediyesi .8666
  • Giriş : 29.09.2007 / 09:39:00

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, "Ankaragücü galibiyeti futbol hayatımın 40. yıl dönümüne denk geldi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, Ankaragücü galibiyetinin Futbol hayatına başlamasının 40. yıl dönümüne denk geldiğini belirterek, ''40 yıl önce bugün Futbol hayatıma başladım. Oyuncularım da çıktılar ve benim için galibiyet aldılar'' dedi.
Zico, maçtan sonra düzenlediği basın toplantısında, 40 yıl önce Flamingo formasıyla Futbol hayatına başladığını kaydederek, ''Maçtan önce Brezilya'dan aradılar ve bugünün 40. yıl olduğunu söylediler. Gerçekten çok mutluyum. Maçtan önce de Samandıra'da oyuncularımız, teknik heyet ve çalışanlarla bunu kutladık. Oyuncularıma, 'Bu bir galibiyet sebebi olabilir' dedim. Onlar da çıktılar ve benim için galibiyet aldılar'' diye konuştu.

Zico, bu akşam Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'na geldikleri saatte, 40 yıl önce Brezilya'da ilk profesyonel antrenmana çıkmasının da çok büyük bir tesadüf ve çok güzel bir duygu olduğunu söyledi.

-''MEMNUN OLMADIĞIM TEK ŞEY KAÇIRDIĞIMIZ POZİSYONLAR''-

Brezilyalı çalıştırcı, bu akşam oyuncularının çok iyi mücadele ettiğini ifade ederek, ''Oynadığımız oyundan çok memnunum. Memnun olmadığım tek konu, kaçırdığımız pozisyonlardı'' dedi.

Rakiplerinin kendilerine karşı çok istekli oynadığını dile getiren Zico, ''Saha içinde oyunumuz olumluydu. Bundan sonra da böyle devam etmesini umuyoruz. Oyuncularımı tebrik ediyorum'' diye konuştu.

-''KEZMAN BÜYÜK BİR FUTBOLCUDUR, KENDİNİ TOPARLAYABİLİR''-

Zico, ''Kezman'ın maç içinde motivasyon eksikliği var. Oyundan alındığı için öfkeliydi. Bunu gidermek için neler planlıyorsunuz?'' şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

''Bunu motivasyon eksikliği olarak görmüyorum. Büyük futbolcular pozisyon kaçırdığı zaman bir güvensizlik oluşabilir, üzerinde baskı yaratabilir. Fakat bugün sadece Kezman değil, diğer arkadaşları da gol pozisyonu kaçırdı. Bir futbolcu üzülebilir, ama bunun takımı etkilemesine izin vermemeli. Oyuncunun kendini toparlaması, sakin olması, oyuna devam etmesi gerekiyor. Futbolun içinde gol atmak kadar kaçırmak da var. Özellikle büyük futbolcular bunu bilirler. Futbolcu da kendi kendine sinirleniyor ve çeşitli tepkiler verebiliyor. Bütün arkadaşları ona yardım ediyor, biz ediyoruz. Kezman'ın bu durumdan etkilenmesine izin vermeyeceğiz. O büyük bir futbolcudur. Kendisini toparlayabilir.''

-''RUSYA'YA 3 PUAN İÇİN GİDECEĞİZ''-

Brezilyalı teknik adam, CSKA Moskova ile 2 Ekim'de deplasmanda yapacakları Avrupa Şampiyonlar Ligi maçında, takımda çok fazla değişiklik yapmayacağını söyledi.

CSKA Moskova maçının analizini yaptıklarını vurgulayan Zico, şöyle devam etti:

''Önder hocamız gidip maçları izliyor. CSKA Moskova'nın, Spartak Moskova ile oynadığı maçı ben de televizyondan izledim. Ayrıca kasetlerini de izledim. İyi analiz yapıp, oyuncularımıza aktarmaya çalışıyoruz. Bütün planlarımızı 3 puan için yapıyorum. Futbolcularım 3 puan alabilecek kapasitede. Biz de Rusya'ya 3 puan için gideceğiz.''

-''APPIAH HENÜZ HAZIR DEĞİL''-

Zico, çalışmalarına devam eden Appiah'ı henüz fizik kondisyon olarak hazır görmediğini söyledi.

Ganalı futbolcunun, özellikle ameliyat olduğu ayağından destek almaya çalışırken sıkıntı yaşadığını anlatan Zico, ''Futbolcular, bu tip sakatlıklar yaşadığı zaman dikkatli olmalı. Tümer, Serdar ve Appiah'ın problemlerinin dizinde olduğunu görüyoruz. Dizimde aynı sorundan 6 kez ameliyat geçirdim. Bu konuda çok okudum. doktor değilim, ama bu konudaki tecrübelerimden, oyuncuların tam olarak iyileştikten sonra oynamasını tavsiye ediyorum'' diye konuştu.

Brezilyalı çalıştırıcı, oyuncularının son maçlarda özellikle hakeme itirazdan gereksiz kartlar gördüğünü, bu konuda gerekli uyarıları yaptıklarını söyledi.

Bir gazetecinin, ''Devre arasında Kerlon'un transferi olabilir mi?'' şeklindeki soru üzerine Zico, ''Şu fok balığı gibi çalım atan oyuncuyu söylüyorsunuz. Bunu başkana sorun, bununla ilgilenmiyorum. Transfer dönemi değil'' dedi.

Fenerbahçe, yarın akşam yapacağı antrenmanla CSKA Moskova maçı hazırlıklarına başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious