Bu gece meteor şöleni var

Bu gece meteor şöleni var.5278
  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Bu gece havanın açık olması halinde astronomi meraklıları, saatte 70-100 civarında yıldız kayması izleyebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlara göre, gökyüzündeki bazı meteor kaymaları çıplak gözle izlenebilecek. Ancak havanın açık ve bulutsuz olması gerekiyor, kent ışıkları ise görüşü olumsuz etkiliyor.


Dünya’nın yörüngesi herhangi bir kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesiştiğinde, kuyruklu yıldız atmosfere hızla giriyor. Bu esnada kuyruk bölümündeki göktaşları atmosferdeki sürtünmenin etkisiyle alev alıyor ve yanıyor. Bu yanma gökyüzünde bir ışık bırakıyor. Yeryüzünden gözlemlenen bu olaya halk dilinde ‘yıldız kayması’ deniyor, aslında bu bir meteorun yanarak yeryüzüne düşmesi. Yıldız kayması yaz aylarında daha sık yaşanıyor.


Astronomide en büyük meteor yağmurlarına neden olan Perseid meteor yağmurları da Güneş etrafında turunu 130 yılda tamamlayan Swift-Tuttle kuyrukluyıldızı. Kuyrukluyıldızın çıkış noktası Perseus (Kahraman) takımyıldızı doğrultusunda olduğu için geride bıraktığı meteorlar Perseidler olarak adlandırılıyor.

RASATHANEDE YILDIZ PARTİSİ

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, Perseid meteor yağmuru dolayısıyla Ahlatlıbel’deki tesislerde bugün ve yarın çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Etkinliklerde, gökyüzü tanıtımı ve gözlemevleriyle ilgili sunumların yanı sıra teleskoplarla ay, Jüpiter, Andromeda galaksisi gözlemlenecek. Bu gece etkinlik saat 20.00’de başlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious