Bu gençlere kim 'dur' diyecek?

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Gençlerin karıştığı şiddet ve cinayet olaylarındaki hızlı artış endişe yaratıyor. 16 -17 yaşında aile facialarına yol açan katiller manşetlerden inmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SON dönemde aile facialarıyla gündeme gelen gençlerin sayısındaki hızlı artış ürkütüyor. Ankara'daki iki olayın ardından bu kez Konya'da 16 yaşındaki bir kızın annesini boğarak öldürmesi ve daha sonra evde arkadaşlarıyla parti düzenlemesi, herkesi endişelendirdi. Birbiri ardına yaşanan olaylar, 'Sıkıntı nerede' endişesinin sorulmasına neden oldu. Psikiyatr ve psikologlara göre gençlerin anne babalarına uyguladıkları şiddette artış var ve önüne geçilmezse bu tür cinayetler giderek artıyor.

Ankara-Batıkent'te, 'sevgilisiyle görüşmelerine izin vermediği' gerekçesiyle babası, annesi ve ablasını, sevgilisiyle anlaşarak öldüren 17 yaşındaki Gülçin K'nın ardından, benzer bir vahşet olayı da Keçiören'de yaşanmıştı. Evini satmasına izin vermediği için 17 yaşındaki F.Ö., yine sevgilisinin yardımıyla annesini çarşafla boğarak öldürmüştü.

Son olarak Konya'da 16 yaşındaki Saba S. adlı bir kızın annesini öldürmesi, ardından da annesinin cesedi yanında arkadaşlarıyla parti düzenlemesi gençlerin sorunlarını bir kez daha gündeme taşıdı. Uzmanlar son zamanlarda artış gösteren olayların nedenlerini tartışıyor.

Ankara'daki ilk facia

Hakkında 54 yıldan 72 yıla kadar hapis cezası istenen Gülçin K'nın, Ankara Batıkent'te sevgilisiyle birlik olup babasını, annesini ve ablasını öldürmesi haberi tüm Türkiye'nin kanını donduran ilk olaydı. Gülçin K. aile fertlerini sevgilisi ile görüşmesine engel oldukları için öldürdüğünü söylemişti. Gülçin K. hakkında hazırlanan iddianamede, genç kızın sevgilisi Kamil Bayındır ile 2005 yılında tanıştığı, o tarihten sonra sık sık görüştükleri belirtildi. Kamil Bayındır'ın Gülçin'in ailesi ile tanışmak istediğini sık sık dile getirdiği kaydedilen iddianamede, Gülçin'in de bir süre sonra değişik tarihlerde sırasıyla ablası Nilgün K, ağabeyi Hüseyin K. annesi Fatma K. ve babası Kadir K. ile Bayındır'ı tanıştırdığı ifade edildi.

Öldürme planı

Gülçin K'nın, Bayındır ile görüşmelerine ailesinin razı olmadığını, bu yüzden ailesiyle arasının açıldığını, ailesinin kendisini dövdüğünü ve onlardan nefret ettiğini anlattığı ifade ediliyor. İddianamede, genç kızın ailesini öldürmeyi kafasına koyduğu, ancak bunu tek başına başaramayacağını düşündüğü için sevgilisinden yardım istediği de kaydediliyor.

İddianamede olay şöyle anlatılıyor: Kamil Bayındır olay günü eve girerek, Gülçin K'nın babası Kadir K'yı beklemeye başladı. Daha sonra evin yatak odasında göz göze geldikleri Kadir K 'imdat' diye çığlık attı. Bunun üzerine Bayındır, Kadir K'nın suratına yumruk attı ve göğüs kısmına basarak kaburgalarını kırdı.

Karar 3 hafta önce verildi

Kamil Bayındır daha sonra eve gelen anne Fatma K'yı döverek yatak odasına götürdü. Gülçin bu sırada anne ve ablasının çığlıklarının duyulmaması için önce bilgisayarın, sonra televizyonun sesini sonuna kadar açtı ve daha önceden vestiyerin üzerine hazırladığı bıçakla ablası Nilgün K'ya vurmaya başladı. Nilgün K. bilincini kaybedince, Gülçin bıçağı Kamil Bayındır'a vererek, annesini öldürmesini istedi. Kamil, Fatma K'ya bıçakla birkaç kez vurduktan sonra Nilgün K'nın yanına giderek birkaç kez de ona vurdu. Daha sonra ise her ikisi Fatma ve Nilgün K'ya bıçakla vurmaya devam etti.

Yaşananlar sırasında Kamil Bayındır'ın ellerinden yaralanması üzerine kanın durması için Gülçin'in, Kamil'in ellerine şeker dökerek, yaralarını sardığı ve kanlı elbiselerini değiştirmesi için abisinin eşofmanlarını Kamil'e verdiği anlatılan iddianamede, Gülçin K'nın evden gitmek isteyen Kamil Bayındır'a, 'sen gidersen ben tek başıma abimi öldüremem' diyerek engel olmaya çalıştığı kaydedildi.

İddianamede şöyle denildi: 'Alkol bağımlısı babasının asabi ve kırıcı olması, kendilerine bağırıp küfür etmesi, kız kardeşi Nilgün ile anlaşamayarak sürekli sorunlar yaşaması, Kamil ile arkadaşlıklarını tasvip etmeyen annesiyle de aralarının açılması sonucu Gülçin'in, onlara duyduğu kin ve nefretin aşırı boyutlara ulaşması üzerine olaydan yaklaşık üç hafta kadar önce aile fertlerini yok etmeyi planladığı, bu suça Kamil'i de azmettirdiği, şüphelilerin işin başından beri fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek, eylemlerini planladıkları şekilde gerçekleştirdikleri görülmüştür. Şüphelilerin fiili bu haliyle tasarlayarak adam öldürme suçunun tarifine uymaktadır.'

Annesinin cesedi yanında parti verdi

Konya'nIn Ereğli İlçesi'nde 16 yaşındaki kız, annesini iple boğarak öldürdüğü gerekçesiyle 7 arkadaşıyla birlikte gözaltına alındı. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü, Emine Özdamar'dan (46) haber alınamadığı yönündeki bir ihbar üzerine harekete geçti. Arama izniyle birlikte Özdamar'ın evine giden ekipler, evin kızı S.S'yi 7 arkadaşıyla birlikte eğlenirken buldu. Ekipler evde yaptıkları ilk aramada Özdamar'ın cesedini bulamadı. Polis, ikinci aramada Özdamar'ın ayakları iple bağlanmış cesedine ulaştı.

Özdamar'ın iple boğularak öldürüldüğü ve üzeri eşya ile örtülerek gizlendiği tespit edildi. Annesini erkek arkadaşı 25 yaşındaki Serkan E. ile boğarak öldürdüğü iddia edilen S.S. ve 6 kişi gözaltına alındı. S.S.'nin, polise verdiği ifadesinde annesiyle sık sık tartıştığını, aralarında çıkan bir kavga sonucunda öldürdüğünü itiraf ettiği öğrenildi. Genç kızın, annesinin cesedini gizledikten sonra arkadaşlarını eve çağırdığı ve içki içip sabaha kadar eğlendiğini söylediği belirtildi.

Planlı cinayet pişmanlık hissettirmiyor

Uzmanlar, planlanmış cinayetlerde eylemin ani bir öfkenin sonucu olmadığını vurgulayarak, kişinin çok kızgın olmadığı zamanlarda da öldürme fikrini sürdürdüğünü söylüyorlar. Planlanmış cinayette de eylem fikrinin ardında bir öfke yattığını ama bu öfkenin süregen olduğunu belirten uzmanlar, ani bir öfkeyle yapılmış şiddet davranışlarından sonra suçluluk ve pişmanlık duyulsa da planlı cinayetlerin ardından pek pişmanlık duyulmadığını kaydediyorlar.

Uzmanlar şiddete neden olan hastalıkların güç ve uzun bir tedavi süreci ile iyileştirilebileceğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious