Bu gidişe kim dur diyecek?

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Meclis, çocuk ve gençlerdeki şiddeti araştırma komisyonu lise öğrencilerini kapsayan araştırma raporunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rakamlar, liselerdeki alkol ve sigara bağımlılığının ürperten boyutlara ulaştığını gösteriyor. Araştırmaya göre lise öğrecilerinin % 37'si en az bir kez sigara kullanmış. En az bir kez alkol kullananların oranı ise % 30.

Son dönemde ortaöğretim kurumlarında artan şiddet olaylarını araştıran Meclis Komisyonu, çarpıcı bulgulara ulaştı. Araştırma sonuçları, liselerde alkol ve sigara tüketiminin hızla arttığını gösterdi.

Komisyonun verilerine göre, Lise öğrencisi erkeklerin % 45'i en az bir kez sigara içmiş. Sigara tiryakilerinin oranı ise % 21. Sigara içen kızların oranı ise yüzde 7,5.

Sadece sigara değil alkol tüketimi de ürkütücü boyutlarda. Araştırmaya göre öğrencilerin yüzde 30'u en az bir kez alkollü içecek kullanmış. Erkeklerde bu rakam % 35 iken kızlarda % 25 olarak görünüyor. Yani her üç lise öğrencisinden biri, içki kullanıyor.

Ortaya çıkan bu tablo, okullardaki şiddet olaylarının artışında da önemli bir rol oynuyor. Lise öğrencilerinin yüzde 18'i, son üç ayda kendilerine şiddet uygulandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious