Bu haber politikacılar için

  • Giriş : 02.06.2007 / 17:08:00

Aday adaylarının stresi, gizli kalmış kalp hastalıklarını ortaya çıkarabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milletvekili adaylık seçimlerine sayılı saatler kalırken, adaylık listesine girebilmek için ise heyecan arttı. Konya Vakıf Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bahattin Adam, 23. dönem milletvekili aday adaylarınına uyarılarda ve tavsiyelerde bulunarak, "Milletvekili aday adaylarına tavsiyemiz; hiç bir şikayetleri olmazsa bile, tam teşekülü bir kardiyoloji merkezinde kalplerini kontrol ettirmeleri şeklinde olacaktır. Dönüşü olmayan bir yola girmektense daha maraton başlamadan iki saatlarini bu işe ayırarak kalp check-up'ı yaptırmalarını öneriyorum." dedi.

Türkiye'de kalp hastalığı oranının yüksek seyrettiğini ifade eden Başhekim Prof. Dr. Adam, Genel seçimlerde aday adaylarına ve adaylara şu tavsiyelerde bulundu: "Koroner (kalbi besleyen damarlar) kalp hastalıkları gelişmiş toplumlarında ölüme yol açan hastalıkların en başta gelen nedenidir. Risk faktörleri arasında stres, sigara, hipertansiyon, diyabet, hiperkolesterolemi, şişmanlık ve genetik faktörler sayılabilir. Gazetelerde zaman zaman 'Sporcular, ülkemize önemli ölçüde katma değer sağlayan devlet adamları, milletvekilleri, bürokratlar ve iş adamları genç yaşlarda kalp krizi geçirip, hayatını kaybetti.'şeklinde haberler görürüz. Bunun nedeni sinsi seyreden kalp hastalıklarının aşırı stres ve heyecan altında ortaya aniden çıkmasıdır." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Adam son olarak şunları aktardı: "Özellikle politikacılar, sporcular ve yoğun stres altında çalışanlar, gizli kalp hastalığı riskiyle karşı karşıya bulunmaktadır. Kalbi besleyen damarlarında ciddi tıkanmalar olmasına rağmen göğüs ağrısı veya eşdeğer bir belirtinin (kol, sırt, çene ağrısı, göğüste basınç, sıkışma duygusu uyuşukluk) görülmediği klinik tabloya 'gizli kalp' diyoruz.

Ülkenin hızlı bir şekilde seçim atmosferine girdiği bu günlerde aday adaylarının yaşadıkları ve listeler belli olduğunda adayların yaşayacakları heyecan ve stres koroner kalp hastalığı ile ilgili hiç bir şikayeti olmayan kişilerde bile gizli kalmış kalp hastalıklarını ortaya çıkarabilmektedir. Kısa ve uzun süreli göğüs ağrıları, kalp krizi, ritim bozukluğu, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma, kalp yetmezliği gibi şikayetler gizli kalp hastalığının belirtileridir. Tipik bir kalp ağrısı fiziksel aktiveyle (yürüyüş, koşma, ağır bedensel çalışma, seksüel ilişki gibi) veya ruhsal stres sırasında ortaya çıkar, istirahat veya dilaltı ilaç kullanmakla azalıp kaybolur. 'Bu ağrılar kalp ve göğüs ortasında hissedilir, boyna, alt çeneye, omuzlara, sol kola, sırta, bazen karın bölgesine yayılır. Ağrı, sıkıştırıcı baskı oluşturan, ezici yakıcı bir tarzdadır. Tok olarak yürümekle, rüzgarlı ve soğuk havalarda, tansiyon yükseldiğinde, üzüntü, sıkıntı veya aşırı heyecan sırasında kalp ağrısı kolaylıkla oluşabilir.

Adaylara tavsiye olarak, hiç bir şikayetleri olmazsa bile, tam teşekülü bir kardiyoloji merkezinde kalplerini kontrol ettirmleri şeklinde olacaktır. Dönüşü olmayan bir yola girmektense daha maraton başlamadan iki saatlarini bu işe ayırarak kalp check up'ı yaptırmalarını öneriyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious