Bu haber Windows 98 kullananlara

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Microsoft, Windows 98'e yardımlarını kesti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikalı şirket daha öncede 98 için yama çıkarmayacağını ilan etmişti. Şirket yardımları bitirmeyi 2003'te planlamıştı ancak protestolar nedeniyle 2006'ya sarkmıştı. Şirket Windows 98'in yanı sıra 98 Second Edition ve Windows ME adlı işletim sistemlerine de yardımları kesecek.
Microsoft'un bu kararından 70 milyondan fazla kişinin etkileneceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, Windows 98'i genellikle ev kullanıcıları ile KOBİ'lerin kullandığını belirtti. Microsoft yaptığı yazılı açıklamada, "Bu işletim sistemlerinin günü geçtiği ve kullanıcılara daha fazla güvenlik riski oluşturduğu için yardımları kesiyoruz." dedi. Microsoft, telefonla yardım etmeyi kesmesine rağmen 98 için yardım kitapçığını internette gelecek yıla kadar yayında tutacak. Buna rağmen şirket kullanıcıların yeni işletim sistemine geçmesini istiyor.

Microsoft'un bu açıklamasına rağmen Finlandiyalı güvenlik firması F-Secure'den Mikko Hyponnen, "Aslında 98 kullanıcıları sanıldığı kadar tehlikede değil. Ortaya çıkan yeni virüsler 98'de çalışmıyor. Ancak 98'de güvenli olmak istiyorsanız internet kullanmayın. Ya da güvenlik yamaları olan başka bir sisteme geçin." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious