Bu haberimiz kalp hastalarına

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Aşırı sıcaklar insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özellikle kalp, damar ve tansiyon hastaları yağlı yiyeceklerden kaçınması ve 11.00- 15.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaları konusunda uyarılıyor.
Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Avşar, aşırı yaz sıcaklarının özellikle kalp hastalarını olumsuz yönde etkilediğini, bu yüzden bu hastaların yazın daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kalp-damar hastalıklarının Türkiye'de de en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi olduğunu hatırlatan Dr. Avşar, ülkede yaklaşık 2 milyon koroner kalp hastası bulunduğunu, bu hastaların yılda 130 bininin hayatını kaybettiğini anlattı.

Avşar, özellikle sıcak yaz aylarında hayvansal kaynaklı gıdaların yoğun olarak tüketimi, yemeklerin aşırı yağlı pişirilmesi, meyve ve sebze tüketiminin yeterli düzeyde olmaması ve fiziksel aktivitelerin yetersizliği, sigara ve alkol kullanımının, yüksek tansiyon, şişmanlık ve diyabet, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında yer aldığını ifade etti.

Yaz aylarında artan hava sıcaklıklarının, insanların ruh ve beden sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Avşar, "Tatilde bulunan vatandaşlarımızın saat 11.00-15.00 arasında dikkatli davranmaları, hatta bu saatler arasında denize girmemelerini öneriyorum. Aşırı sıcaklar tüm yaş gruplarını olumsuz etkiler. Kalp damar hastalığı, hipertansiyonu bulunanlar ile karaciğer, böbrek yetmezliği ve diyabet gibi kronik hastalığı depresyon ve benzeri ruhsal bozuklukları, astım ve akciğer problemleri olanlar ve bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişiler sıcaklardan en olumsuz etkilenen gruplardır." diye konuştu.

Kalp-damar hastaları ile hipertansiyonu bulunanlarda, aşırı sıcağa bağlı tansiyon yükselmeleri meydana gelebileceğini ifade eden Avşar; bu tip hastalarda beyin kanaması, bayılma, şuur bulanması gibi durumların söz konusu olabileceğini astım ve benzeri solunum problemi bulunan kişilerde, solunumsal problemlerin artabileceğine dikkat çekti.

Türkiye'de koroner kalp hastalıklarından ölüm oranının tüm ölümler içinde yüzde 43'le ilk sırada yer alırken, bu ölümlerin önemli bir bölümünün "41-58 yas grubu"nda gerçekleşiyor.

"SICAKLARDA KALP DAMAR SAĞLIĞI NASIL KORUNMALI?"

Yazın sıvı kayıpları çok olduğu için bol su içilmesi gerekiyor. Günde 2,5 litre su tüketilmeli. Spor yapanların, ağır işlerde çalışanların su tüketimini arttırması gerekiyor. Ayran, mineral dengesini oluşturduğu için yaz aylarında daha çok tüketilmelidir. Özellikle yazın güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde yüksek tansiyonlu, damar sertliği olan, daha önce kanama geçirmiş kişilerin dikkatli olmaları, daha serin yerlerde bulunmaları ve su bol bol su içmeleri önerilmektedir.

Yaz aylarında bol bol sıvı tüketmenin yanı sıra özen gösterilmesi gereken başka noktalar da bulunuyor. Özellikle dışarıda tüketilen tavuk ve sütlü ürünlerin tazeliğinden emin olmak gerekiyor. Ayrıca yaz aylarında ağır yemekler yerine bol sebze ve meyve tercih etmekte yarar var.

Güneşlenme esnasında kesinlikle güneşten koruyucu ürünler sürülmeli. Özellikle açık tenliler 30 dereceden aşağı koruma faktörü kullanmamalı.

Kronik hastalıkları olanlar yaz aylarında sağlık kontrollerine daha fazla dikkat etmeli. Bu dönemlerde hastalıklarında farklılıklar gözlenebildiği için şikayetlerinde artış olduğu taktirde bir hekime başvurulmalı.

Beslenme düzeyini hafif tutun. Ağır ve aşırı yemek yemekten kaçının. Aşırı sıcaklar çocuklarda ishale neden olur, bu durumda vakit kaybetmeden bir doktora başvurun. Stresli ortamlardan uzak durun. Sık sık ılık su ile duş yapın. Havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalmayın, hava sirkülâsyonunun sağlanmasına dikkat edin. Zararlı güneş ışınlarından korunmak için güneşe şapka giymeden çıkmayın. Hasır şapka yerine kumaş şapkaların tercih edin. Sigara ve alkolden uzak durun

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious