Bu hafta hava nasıl olacak?

Bu hafta hava nasıl olacak?.8949
  • Giriş : 07.04.2008 / 08:25:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 08:34:13

Yağışların, hafta ortasına kadar etkili olmaya devam edeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meteoroloji, geçtiğimiz haftadan bu yana etkili olan yağışların, bu hafta ortasına kadar etkili olmaya devam edeceğini açıkladı.

Haftanın ilk günleri batı bölgeleri, iç kesimler ve kuzeydoğu bölgelerinde etkili olması beklenen sağanak yağışların, Perşembe gününden itibaren Türkiye'yi terketmesi bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisinde bulunuyor. Halen özellikle batı bölgelerde etkili sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde devam eden yağışların, bu akşam saatlerinden itibaren iç bölgelerde de şiddetini artırması bekleniyor.

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; yarın yağışlı havanın yurdun büyük bir bölümünde aralıklarla etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor. Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aralıklarla yağış bekleniyor. Yağmur ve sağanak, güneydoğu kesimlerinde gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların Orta ve Doğu Karadeniz'de etkili olacağı tahmin ediliyor.

Salı günü yurdun batı kesimlerini terk edecek yağışlı havanın, iç ve doğu bölgelerde aralıklarla etkisini sürdürmesi bekleniyor. Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağmur ve sağanak şeklinde yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.

Çarşamba günü doğu bölgelere çekilecek yağışlı havanın, Perşembe ve Cuma günleri kuzeydoğu kesimlerde aralıklarla yağış geçişlerine neden olduktan sonra yurdu terk etmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının pazartesi ve salı günleri yağış nedeniyle iç ve doğu bölgelerde 3 ila 5 derece azalacağı, çarşamba gününden itibaren güneşlenmeyle birlikte batı bölgelerden başlayarak 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın hafta boyunca genellikle güney ve güneybatı, doğu bölgelerde güney ve güneydoğu yönlerden orta kuvvette, yarın kuzeybatı kesimler ile iç bölgelerde kuvvetlice esmesi bekleniyor.

Bugün batı bölgeler ile akşam saatlerinden itibaren iç kesimlerde, yarın kuzeydoğu bölgelerde beklenen sağanak yağış geçişlerinin etkili olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (lokal su baskını, dolu, yağış anında kısa süreli kuvvetli rüzgar vb) tedbirli olunması gerekmektedir.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious