Bu hafta sonu ve bayram tatilinde hava nasıl olacak?

Bu hafta sonu ve bayram tatilinde hava nasıl olacak?.14471
  • Giriş : 06.10.2007 / 11:21:00

Bu hafta sonu ve bayram tatilinde bizi nasıl bir hava bekliyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hafta sonu belki de uzun zaman göremeyeceğimiz kadar ılıman geçecek son iki gün. Marmara'da 25, Ege'de 26-27 dereceler, iç bölgelerde ise daha yoğun bulutlu ve belki de kısa süreli yağışlı bir hafta sonu bizi bekliyor. Güney ve Doğu Anadolu'da ise hâlâ yazdan kalma günler devam ediyor.

Haftaya Trakya, Marmara ve belki de Kuzey Ege'de yağışlı başlama ümidi kuvvetli ama hemen de Batı Karadeniz üzerinden denizin üstünden geçiverecek olan bir yağış dalgası bu. Haftaya yurt genelinde ılıman başlasak da Karadeniz üzerinden gelecek olan serin ve yağışlı hava Sahra kökenli bu tozlu ve ılıman havayı gün geçtikçe daha güneye doğru iteleyecek. Ama yağışlar sadece Karadeniz kıyı bölgesinde etkili olacak, iç bölgelerimiz için etkili bir yağış beklentisi yok.
11 Ekim Perşembe günü hava kuzeyli rüzgarların eşliğinde biraz daha serinleyecek, gece sıcaklıkları İstanbul'da 10 derece sınırına kadar gerilemiş olacak. İç bölgelerde ise beklenen en yüksek sıcaklık 10 derece civarı. Güneyde ise sadece 20-22. Isınmak için adres KKTC ve Güneydoğu Anadolu.

Karadeniz'de kar yağabilir

Bayram için tahminler pek de iç açıcı değil. Yurt genelinde serin bir hava bekleniyor. Sıcaklıkların kuzey bölgelerimizde en fazla 15 dereceye çıkması öngörülüyor. Güneydeki sıcaklık beklentisi de sadece 20-22 derecelerde. Emin olun ki deniz daha sıcak olacak.

Bayramın ikinci ve üçüncü günleri olan 13 ve 14 Ekim için beklentiler havanın yurdun kuzey ve iç bölgelerinde etkili poyraz nedeniyle daha da soğuyacağı yönünde. Karadeniz'den gelmesi beklenen bu oldukça soğuk hava yüzünden özellikle Karadeniz sahil kesiminin yüksek dağlarına kar bile yağabilir.
Gece sıcaklıkları Ege ve Akeniz sahil kesimi haricinde 10 derecenin altında olacak. Pazar akşamı da iç bölgelerde sıfıra yakın sıcaklıklar izlenebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious