Bu haftanın dikkat çekilen kişisi Cumhurbaşkanı Gül

Bu haftanın dikkat çekilen kişisi Cumhurbaşkanı Gül.9935
  • Giriş : 07.01.2008 / 16:32:00
  • Güncelleme : 07.01.2008 / 16:18:18

Financial Times gazetesi her Pazartesi o hafta yakından izlenecek bir kişiye dikkat çeker.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu hafta dikkat çekilen kişi, Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. Vincent Boland imzalı yazı önce bir tespitle başlıyor:

"İki ay önce Amerika Birleşik Devletleri'yle Türkiye arasındaki ilişkiler o kadar kötüydü ki, neredeyse iki ülke savaşın eşiğine gelecekti. Uzun süredir NATO'da müttefik olan ve önemli sorunlarda hep aynı tarafta bulunan iki ülke, 11 Eylül 2001 sonrası bir dizi gelişme yüzünden kalıcı bir kırılmaya doğru ilerliyordu. Tek neden olmasa da, özellikle de, Irak'taki savaş yüzünden. Zira Türkiye bu savaşı, ulusal çıkarlarına aykırı buluyordu."

Yazıda daha sonra Abdullah Gül'ün Amerika gezisine değiniliyor, gezinin çok farklı bir ortamda yapılacağı vurgulanıyor:

"Abdullah Gül yarın Cumhurbaşkanı olarak George Bush'la ilk kez buluştuğundaysa, sıcak şekilde karşılanacağından emin. Zira uluslararası ilişkilerde son dönemde görülen en dramatik dönüşümlerden biri sonrası, Washington-Ankara hattında taşlar yeniden yerli yerine oturmuşa benziyor. Hem de dünyanın en Amerikan karşıtı kamuoylarından biri Türkiye'de olmasına karşın."

Financial Times bu değişimin, Amerikan istihbaratının yardımıyla, Irak'taki PKK kamplarının bombalanmasıyla sağlandığını belirtiyor.

Dönüm noktasının 5 Kasım'daki George Bush-Recep Tayyip Erdoğan görüşmesi olarak görüldüğünü aktarıyor gazete. Financial Times'a göre, bu görüşmeden kısa bir süre sonra Abdullah Gül'ün de Beyaz Saray yolcusu olması, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'ye karşı tavrını değiştirdiğini göstermesi açısından önemli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious