Bu halıda bir kilo altın var

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Bir kilo altının kullanıldığı halı yabancıları hayran bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en önemli halı toplantısı olarak bilinen Doğu Halı Konferansı'nın 11. zirvesi geçen hafta sonu İstanbul'da yapıldı. İlk kez el dokuma halı üretilen bir ülkede gerçekleştirilen konferans, dünyanın dört bir yanından uzmanlar ve koleksiyonerleri buluşturdu.

Ahmet Hasoğlu'nun sahibi olduğu Has Halı'nın 5 ustaya 4,5 yılda dokuttuğu 'Universe', yeni olmasına rağmen şimdiden geleceğin antika halısı ilan edildi.

1976'dan beri düzenlenen konferansın bu yılki favori çalışması ise Has Halı tarafından bir kilogram 23 ayar altın ve yüzde 100 has ipekten dokunan Universe isimli halı oldu. En değerli Hereke halılarında bile metrekarede en fazla bir milyon düğüm bulunurken, Universe'de, metrekarede 2 milyon 100 bin düğüm kullanılmış. Uzmanlar bu açıdan çalışmayı 'çılgınlık' olarak nitelendiriyor. Mimar Sinan Üniversitesi Halı Kilim Eski Kumaş Anabilim Dalı hocalarından Latif Taraşlı tarafından 14 ayda tasarlanan halının bordüründe, evreni tasvir eden Osmanlıca şiirler ve bu yazıların etrafında çeşitli tasvirler uygulanmış. Halıda ayrıca dünyada yaşayan 354 ayrı bitki ve hayvan türüne ait figürler de bulunuyor. 5 halı ustası tarafından 54 ayda bitirilen halıya paha biçilemiyor. Has Halı'nın patronu Ahmet Hasoğlu, Türkiye'de böyle bir organizasyon gerçekleştirilmesinin özellikle dış tanıtım ve ülke imajı açısından büyük önemi olduğunun altını çizdi. Hasoğlu, katılımcıların, bu hafta Anadolu'da halı dokunan şehirlere de gideceğini kaydetti.

Kültürümüzü bin yıl sonrasına kodluyoruz

Toplantının sponsorlarından olan Has Halı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasoğlu, Universe'yi satmayı düşünmediklerini ve prestij ürün olarak Türkiye'den sonra Amerika'da da sergileyeceklerini belirtiyor. "Bu halıyı hayallerimizle ürettik." diyen Hasoğlu, ülkenin tanıtımı dışında bu halının Türk kültürünü ve onun sahip olduğu potansiyeli geleceğe taşıdığına işaret ediyor. Hasoğlu, "Bu çalışma Türk el dokuma halıcılığının geldiği seviyeyi göstermesi bakımından da önemlidir. Zaten bu çalışma yeni yapılmasına rağmen uzmanlar tarafından şimdiden antika kategorisinde değerlendiriliyor." diye konuşuyor. Hasoğlu, yaptıkları çalışmalarla ilgili iddialı hedefler de ortaya koyuyor: "Belki bin yıl sonrasına kültürümüzü kodlamış oluyoruz. Bizim yaptığımız ticari bir iş olmaktan öte, kendi kültürümüzü geleceğe kodlamaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious