Bu halılar 100 yıl garantili!

  • Giriş : 22.12.2007 / 15:18:00

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı köylerde doğal boya yöntemi kullanılarak el ile dokunan halılar, solmama konusunda 100 yıl garantili olarak satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1982 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öncülüğünde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi ve köylerinde başlatılan “Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme” (DOBAG) projesi kapsamında sentetik boya yerine kök boya kullanılarak el tezgahlarında geleneksel halı motiflerini kullanarak imal edilen Ayvacık halıları, yurtiçinde büyük ilgi görürken,yöreye ait halılar Almanya, İrlanda, Norveç, İsviçre, İngiltere, Avusturya Amerika ve Japonya gibi ülkelere de ihraç ediliyor.

S.S Süleymanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi satış mağazası sorumlularından Diğdem Geral, 26 yıllık kooperatifin büyük işlere imza attığını belirterek, “El dokuma yün halı satışı ve ihracatı yapıyoruz. Ayvacık’a bağlı 32 köyümüzde 305 üyemiz var. Amacımız üyelerimizin standartlarımıza uygun dokudukları halıları yurt dışına en iyi bir şekilde pazarlamak.

Amerika’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan da Asya’ya kadar bir çok ülkeye halı ihracatımız var. Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme (DOBAG) patentli halılarımızın üretimini yapıyoruz. DOBAG projesi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin projesi. Doğal boyalı halıların üretimini ve pazarlamasını yapan kooperatifimiz Marmara Üniversitesi’nin garantisi ile doğal boyaların solmaması konusunda 100 yıl garanti veriyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious