Bu hastalığı tanıyor musunuz?

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Merkezi sinir sisteminin bir hastalığı olan MS kadınlarda daha sık görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Peki bu hastalık nasıl bir hastalıktır? Teşhis ve tedavi olanakları ile korkulacak bir hastalık olmaktan çıkan MS için uzmanlar, 'Günümüzde hastalığı kontrol altında tutmaya yönelik çok başarılı tedaviler geliştirildi. MS'liler hastalığı tetikleyici faktörlerden uzak dururlar ve tedavilerini aksatmazlarsa uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilirler' görüşünde birleşiyor... İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mefkure Eraksoy bugüne kadar yapılan araştırmalarda, her hastanın kendine özgü MS'i olduğunu vurgulayarak 'Patoloji, immünoloji, radyoloji görüntüleri de ortaya koyuyor ki; bu gerçekten tek bir hastalık değil! Kişilerin dirençlerini, yatkınlıklarını ve çevre faktörlerini ortaya koyarak kişiye özel tedavi geliştirmeye doğru bir gidiş var' dedi.

MS NEDİR?
MS, merkezi sinir sisteminin (beyin ve omurilik) bir hastalığıdır. Merkezi sinir sistemini oluşturan sinirler miyelin adı verilen sinir iletimini kolaylaştıran ve sinir kaplanmıştır. MS'de miyelin hastalanır ve sinir iletimi bozulur. Zaman içinde sinirlerde kopmalar meydana gelir. Henüz bu hasarın nasıl bir mekanizma ile başladığı tam olarak gösterilmemiştir. Bununla birlikte vücudun savunma mekanizmasının kendi dokusuna saldırdığı bir reaksiyon sonucu olduğu düşünülmektedir. Ek olarak virüslerin veya viral enfeksiyonların da bu reaksiyonda etkili olduğu düşünülmektedir. Bu neden hastalığın, teşhis konmuş kişilerde bile nasıl seyredeceğini bilmek olası değildir. Hastalık sıklıkla atak adı verilen şikayetlerin arttığı ve hastanın yaşam kalitesinin düştüğü dönemlerde kendini gösterir. Bu atakların zamanı belli değildir. Hastalık kişiden kişiye çok farklı seyretmekte, hatta aynı kişide bile farklı zamanlarda farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.

KİMLERİ ETKİLER?
MS genellikle 20-50 yaşları arasında aktif, eğitimli genç kişileri etkileyen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Özellikle 40 yaşın altındaki genç erişkinlerde işlevsel kısıtlılığa yol açan en yaygın nörolojik hastalıktır. Dünyada 1,5-2 milyon, Türkiye'de 35-40 bin kişinin hasta olduğu düşünülmektedir. Türkiye'de bu kişilerin büyük bir çoğunluğu hastalığından habersizdir.

MS'in belirtileri
Kişiden kişiye değişmekle beraber bu belirtilerin bir veya birkaçının görülmesi halinde mutlaka nöroloğa başvurulması gerektiği vurgulandı:
- Halsizlik, hissizlik, duyu zayıflaması
- Kas sertleşmesi, titremeler,
- Çift veya bulanık görme,
- İnce hareketlerde beceri kaybı,
- Koordinasyon bozukluğu,
- Beden veya bacaklarda güç kaybı,
- Konuşma bozukluğu, pelteklik

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious