Bu havalar hasta ediyor

  • Giriş : 11.09.2007 / 16:19:00

Bugünlerde yaşadığımız ani ısı değişimleri hastalıklara davetiye çıkarıyor. İşte uzmanlardan hastalıklara karşı bazı öneriler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaz mevsiminin yavaş yavaş sona ermesi, hava sıcaklıklarının düşmeye başlaması kısacası mevsim değişiklikleri vücudun fiziksel ve ruhsal yapısını yakından etkiliyor. Bu dönemde yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi şikayetlerin artığı görülürken, ani ısı değişimleri de hastalıklara davetiye çıkarıyor. Dr. Mete Deniz, 'Kadınlar, bu dönemde erkeklere oranla daha fazla etkilenir. Bu etki ısı değişimleri ve nem oranlarında ani azalmalar nedeniyle yaşanıyor. Bir başka etki ise psikolojik etkidir. Havalar soğumaya başladığı için kişilerde depresif bir ruh hali ortaya çıkabiliyor. Kadınların psikolojik ve hormonel dengeleri erkeklere göre daha hassas olduğu için kadınlar bu dönemlerden erkeklere oranla daha fazla etkileniyor' dedi.

KAT KAT GİYİNİN
Vücudun ani ısı değişikliklerine adapte olmakta güçlük çekmesi, iklim şartlarına uygun giyinmeyen kişilerin vücut dirençlerinde düşme ve buna bağlı olarak gribal enfeksiyonlarda artışlar meydana gelebileceğini söyleyen uzmanlar ''hava durumunun iyi takip edilmesini kat kat giyinerek aşırı terlemekten ya da üşümekten vücudun korunmasını tavsiye ediyor.

TAKVİYE GEREKEBİLİR
Beslenmeye de mevsim geçişlerinde daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Dr. Deniz, 'Beslenme her mevsim dengeli ve düzenli yapılmalıdır. Bu aylarda vücut yaşadığı ani değişiklikler nedeniyle dışarıdan takviye gıdalara ihtiyaç duyar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için C, B ve E vitaminlerinin alınmasına dikkat edilmelidir.

BİTKİ ÇAYLARI
Yine aynı aylarda kafein ve alkolden uzak durulmalı, ada çayı, melisa çayı gibi aşırıya kaçmamak şartıyla bazı bitki çayları tüketilmelidir' dedi. Hastalıktan korunma yollarından en etkilisi de virüsleri uzaklaştıracağından elleri sık sık sabunla yıkamak... Diğer önlemler ise spor yapmak, dengeli beslenmek, hijyen kurallarına dikkatle uymak yoluyla genel vücut direncini yükseltmek olarak gösteriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious