Bu hayvanların hayatı mıknatısa bağlı

  • Giriş : 07.02.2006 / 00:00:00

Minarel ihtiyacını metal türü yabancı cisimleri yutarak gidermeye çalışan hayvanların, çivi, saç gibi maddelerden zarar görmemesi için mıknatıslı koruma yöntemi uygulanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyük ve küçükbaş hayvanlar, tat alma duyusu gelişmediği için önlerine gelen her türlü yabancı cisimleri yiyebiliyor. Özellikle minarel eksikliği hissettiği durumlarda bu ihtiyacı çivi, demir levha gibi metal maddeleri yutarak gidermeye çalışıyorlar. Bunun zararı ise öncelikle hayvanın rahatsızlanması ve verimden düşmesi şeklinde ortaya çıkıyor.

İleri safhalarda ise yutulan metal parçalar hayvanın kalbine ve karaciğerine saplanarak ölümüne neden olabiliyor. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için Sivas'ta bir veteriner hekim, büyükbaş hayvanlara mıknatıs yutturarak koruyucu hekimlik uyguluyor.

Hayvanın işkembesine oturan mıknatıs, yutulan metal parçaları toplayarak koruma sağlıyor. Uygulamayı koruyucu hekimlik olarak nitelendiren Veteriner Hekim Burhan Pınarbaşı, özel olarak yapılmış mıknatısın, metal cisimler yutan hayvanların sigortası olduğunu söyledi.

Çivi, demir levha, naylon ve tahta gibi yabancı cisimlerin hayvana zarar verdiğini belirten Pınarbaşı, mıknatıs yutturma işleminin özellikle 1 buçuk yaşın üstündeki süt veren ineklere uygulandığını ifade etti.

Pınarbaşı, "Özellikle mineral eksikliği hisseden hayvanlar, doğada buldukları iğne, çivi, tel gibi metal cisimleri yiyerek bu ihtiyaçlarını karşılamak ister. Bu ise önce hayvanın tetenoz veya şarbona benzeyen yanıkara hastalıklarına yakalanmasına neden olur. İştahsızlığı beraberinde getiren hastalık süt ve et verimini de düşürür. İlerleyen süreçte ise yutulan madde hayvanın kalbine ve karaciğerine batarak ölüm sebebi de olabilir." diye konuştu.

Yabancı cisim yediği için çok sayıda hayvanın telef olduğunu anlatan Pınarbaşı, besicilerin mıknatıs uygulamasını pek bilmediğini söyledi.

Uygulamadan yüzde 80 oranında başarı sağlandığını vurgulayan Pınarbaşı, şöyle devam etti: "İşkembeye kadar ulaşan metal cisimler, sindirim sırasında sağa sola oynayarak organın çizilmesine ya da parçalanmasına neden olur. Hayvana yutturulan mıknatıs ise metal cisimleri toplayarak hayvanın zarar görmesini engeller. Zaman içinde bu cisimler hayvanın işkembesinde çürüyerek dışarı atılır. Hayvana hiçbir yan etkisi olmayan mıknatıs, ortalama 13 yıl boyunca hayvanın ve dolayısıyla besicilik yapan kişinin sigortası olur."

Daha önce 2 hayvanını metal yuttukları için satmak zorunda kaldığını belirten besici Gazi Arslan da son 6 yıldır bütün hayvanlarına mıknatıs yutturduğunu söyledi.

Uygulamanın faydalı olduğunu anlatan Arslan, "Bütün hayvanlarıma mıknatıs yutturdum. Hiçbir yan etkisini de görmedim. Hayvanların ömürleri uzuyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious