Bu hırsızlar, MP3 çalar!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Avrupa'nın en kalabalık başkentlerinden biri olan Londra'da, İngiliz polisi hırsızlarla başa çıkamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakanlığı'nın Yargı Sistemi'nde gasp edilen vatandaşların lehine bazı değişiklikler yapmaya hazırlandığı bir sürece denk gelen raporda, özellikle başkent Londra'da hırsızların yoldan geçen vatandaşları gasp edip, üzerlerinde bulunan I-POD ve MP3 müzik çalar aletlerini zorla aldıklarını ve bunun geçen yıla oranla yüzde 8'lik bir artış gösterdiğini açıklandı. Son açıklanan rakamlara göre, başkentte vatandaşları silahla tehdit etme suçunun da yüzde 10 oranında arttığına dikkat çekiliyor. Ancak sonuçlar üzerinde yorumda bulunan hükümet yetkilileri, suç oranlarının geçen yıllara nazaran sabit kaldığı görüşünde. İngiliz Polisi'nin yaptığı araştırma sonuçlarıyla aynı olan yeni raporda ayrıca, İngiltere ve Galler'de geçen yıl 90 bin 747 olan hırsızlık yapanların sayısının bu yıl 98 bin 204 kişiye yükseldiği ortaya çıktı. Hızla yükselen bu rakamların Başbakan Tony Blair'in sokak suçlarıyla mücedele etme kararı aldığı 2001 yılından sonra bir yıl içerisinde en fazla yükselen oran olduğuna işaret ediliyor. Britanya Suç Teftiş Şirketi yardımıyla 45 bin kişinin üzerinde yapılan anket sonuçlarının içerdiği raporda, dört yıl boyunca İngiltere'de 311 bin kişinin hırsızlık suçuna karıştığı ve bunun tarihte en yüksek rakam olduğu belirtiliyor.

Sonuçlarla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı John Reid, bir çok kişinin yaşadığı endişeyi paylaştığını belirterek, sokak hırsızlarının her geçen gün sayılarının artığını ancak bunların bir çoğunun poliste kaydığı bulunduğunu söyledi. Artan sokak suçlarıyla mücadele sözü veren John Reid, "Bu suçlar genellikle cep telefonu ve MP3 müzik çalar gibi değerli eşya taşıyan gençlere karşı işleniyor. Bu gibi değerli eşyaları taşımak sadece suçun işlenmesine sebep olur ancak bunları taşımak bir özür değildir. Ben başta olmak üzere bununla mücadele etmeye kararlıyım ve zaten bu tür suçlar karşısındaki duruşumuz da bellidir."diye konuştu.

İngiltere genelinde bu tür suçların işlendiği 27 bölgede ayrı güvenlik önlemlerinin alındığını açıklayan İçişleri Bakanlığı, hırsızlıktan sabıkası bulunanlar ve ülke genelinde hırsızlık suçlarının neredeyse yarısının başken Londra'da işlendiğini açıkladı. Ayrıca, Londra dışında Bedfordshire'de hırsızlık oranının yüzde 28, Gloucestershire'de yüzde 24 ve Warwickshire'de 22 düzeyinde artığına dikkat çekildi. İstatistik bilgilerinin gösterdiği olumsuz rakamlara karşın İçişleri Bakanı Reid, sokakta gasp edilme riskinin 1981 yılından bu yana en düşük seviyesinde olduğunu ileri sürdü.

Öte yandan Bakan Reid, ev hırsızlığındaki yüzde 7, parkedilen arabaların çalınmasındaki suç oranında yüzde 3, cinayet işlemede yüzde 12'lik düşüş yaşandığını duyurdu. Reid, geçen yıl Londra'da ki terör saldırılarında 52 kişinin ölmesine karşın 1960 yılında bu yana ilk kez son üç yılda üst üste cinayet işleme suçunun düşüş gösterdiğine dikkat çekti.

Bu arada Liberal Demokrat Parti sözcüsü Nick Clegg, halk arasında bilinen hırsızlık ve şiddet olaylarının artığını ve sonuçların korkutucu olduğunu söyledi. Clegg, "Hükümetin iktidarda olduğu 10 yıl boyunca, hükümetin sürekli konuşması ve sürekli artan sokak suçlarını nasıl durduracağını bilememesi, halkın kendini artık güvende hissetmemesine neden oldu." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious