Bu hükümet affedilmeyecek!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Hükümet’in günü kurtarmak, üzerindeki baskılardan kurtulmak için bir milli dava olan Kıbrıs konusunda çok yanlış kararlar verdiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öymen, AA muhabirine "Ercan havaalanının uluslararası trafiğe ve Mağusa limanının doğrudan ticarete açılması karşılığında Türkiye’den de bir havaalanı ve limanın Rumlara açılabileceğine" yönelik Türkiye’nin yaptığı belirtilen öneriyi değerlendirdi.

Bir süreden beri hükümetin kapalı kapılar arkasında müzakereler yapıp belli tarihler verip baskılardan kurtulmaya çalıştığı yönünde uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Öymen, "Ne yazık ki, bu tahminimiz doğru çıktı" dedi. Öymen, şöyle devam etti:

"Hükümet’in Meclise, muhalefete haber vermeden bu milli davamızda bazı tavizler vermeye yöneldiğini görüyor, çok büyük bir esefle karşılıyoruz. Bu milli dava böyle yürütülemez. Belli ki Türkiye, meşru saymadığı bir hükümeti meşrulaştıracak adımlar atmaya başlamıştır.

AB kendi sorumluluklarını yerine getirmemesine rağmen, 26 Nisan 2004 tarihinde KKTC’ye yönelik ambargoları koşulsuz kaldırmayı taahhüt edip bunu yerine getirmemesine rağmen, Türkiye ilave tavizler vererek üzerindeki baskılardan kurtulmaya çalışmaktadır. Bu çok hazin bir tablodur.

Hükümet günü kurtarmak, üzerindeki baskılardan kurtulmak için bu milli davada çok yanlış kararlar vermektedir. Bunu büyük bir üzüntü ve tepkiyle karşılıyoruz. Türk milleti bu hükümeti affetmeyecektir." Öymen, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olan ülkelerin Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda da tutumlarını değiştirmeyeceklerini, yeni engeller çıkaracaklarını ve yeni tavizler isteyeceklerini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious