'Bu hükümeti kabul etmiyoruz'

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Sünni Diyalog Partisi Başkanı Salih el Mutlak da acele bir şekilde kurulan hükümetteki bakanların bazılarının yolsuzlukla suçlanan kişiler olduklarını ve bu hükümeti kabul etmediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kabinede şu anda bulunan bakanların kiminin isminin yolsuzluklara karıştığını, bazılarının ise ihtisas sahibi olmadığını belirten el Mutlak, "Bakanların aldıkları kararlar halkın yararına değilse dökülen her damla kandan onlar sorumlu olur" diye konuştu.

Hükümetteki partilerin ırkçı ve mezhepçi düşüncelerinin halka yansımasından endişe duyduklarını ifade eden Sünni lider, "Böyle bir hükümeti kabul etmiyoruz. Bu şekildeki bir hükümetle vatandaş arasındaki uçurum büyük olur" değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada Irak Parlamentosu bugün yaptığı iki saatlik kapalı oturumda meclis iç tüzüğü ile ilgili düzenlemelerin daha sonra oylanması kararı aldı.Irak'ta seçimlerden aylar sonra kurulabilen hükümette ulusal güvenlik, savunma ve içişleri bakanlıklarına kimlerin getirileceği henüz belirlenemedi. Bakanlıklarının henüz belirlenememesi parlamentoda tartışmalara neden oluyor. Diyalog Partisi lideri Salih el Mutlak hükümetin güvenoyu aldığı geçen haftaki oturumun ertelenmesini istemiş ancak talep oy çokluğuyla reddedilmişti. El Mutlak bunun üzerine on Sünni milletvekili ile birlikte oturumu terketmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious