'Bu iktidar başörtü sorununu çözemez'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

İçişleri eski Bakanı Meral Akşener, mevcut iktidarın şimdiki tutumu ile başörtüsü sorununu çözemeyeceğini belirterek ihtilaftan daha önce başbakan çıktığını şimdi ise cumhurbaşkanı çıkarmaya çalışıldığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İl Başkanı Yılmaz Tankut'u ziyareti esnasında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Akşener, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başörtülülere yönelik söylediği sözleri, "kayıkçı kavgasına" benzetti.

Başörtüsü konusunda mecliste fezlekesi olup ifade veren tek siyasi olduğunu hatırlatan Akşener, şahsının ve partisinin üniversitede kız öğrencilerin başörtüsü ile eğitim görmelerinden yana düşünce içinde olduklarını söyledi.

"Ne zaman İmam Hatip Liseleri, Kuran Kursaları ile bir tartışma başlasa ekonomik bir problem ortaya çıkıyor."diyen Akşener, "Bu millet 367 milletvekili ile bu iktidara görev verdi. Başbakan Hatay'da başörtüsü için namusumdur." dedi. Bülent Arınç ise Kahramanmaraş'ta aynısını söyledi. Kapalı kapılar ardından bunu çözeriz diyorlar. Ya yeni kanun çıkaracaklar ya da YÖK kanununu değiştirecekler. Kanun çıkarmada sayı yetmezse Anavatan Partisi destek verecek. Cumhurbaşkanı iade ederse ikinci kez köşke gönderecekler. Cumhurbaşkanı imzalayıp Anayasa Mahkemesi'ne götürecek. Anayasa Mahkemesi red ederse iyice ortalık karışır deniliyor. Anayasa Mahkemesi üyelerinde bir değişiklik yok. Erdoğan'ın sorununu mahkeme üyeleri çözerken demokrat, hukukçu, adil insanlardı da binlerce genç kızın ailesini ilgilendiren konuda hukuksuz, antidemlokrat, adalet bilmeyen bir yapıya mı bürünecekler. Böyle bir karşı duruş olursa bizim vatandaş olarak söyleyecek sözümüz olur."dedi.

Akşener, kapılar kapılar ardında sorrunun çözümüne 'askeriye engel oluyor' denilmesini 'yalan' olarak niteleyerek, iktidarın sorunu çözemeyeceğini vurguladı.

Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:"AK Parti Telafer bombalanırken askeriyenin açıklamasında, Kıbrıs konusundaki açıklamalarında son derece cesurdu. İş başörtüsüne gelince bunlar sadece askeriyeden korkuyorlar. Bu inandırıcı geliyor mu. Bunlar 3 yıldır söylüyorum baş örtüsü, İmam Hatip Lisesi meselesini çözmezler. Çözemezler. CHP ile uzlaşma yapmak istiyor. CHP zaten karşı taraf nasıl uzlaşacak. Bu ihtilaftan bir başkanlık çıktı şimdi de bir Cumhurbaşkanı çıkarmaya çalıyorlar. Benim başörtülü hanımlara, genç kızlara tavsişyem kendilerini iki taraflı istismar edenlerden uzak durmalarıdır."

Akşener, Kasım ayında erken seçim olabileceğini de belirterek suni gündemler nedeniyle işsizlik, yoksulluk gibi sorunların konuşulamadığını da ifade etti. Akşener, MHP'nin iktidar olması durumunda AB sürecini gözden geçireceklerini, bu haliyle birliğe girmeye karşı olduklarını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious