Bu iktidar milletin iktidarıdır

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan: Bu iktidar milletin iktidarıdır

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendileri hakkında birçok şey söylendiğini belirterek, ''Bu iktidar milletin iktidarıdır, milletin iktidarında aldatma olmaz'' dedi.

Erdoğan, Bursa'nın Kemalpaşa ilçesinde, geçen yıl nisan ayında çıkan yangında ağır hasar gören Karaköy'de, TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtarlarını hak sahiplerine teslim etti.
Başbakan Erdoğan, İstanbul'dan helikopterle geldiği Karaköy'deki törende yaptığı konuşmada, bugün Bursa'da katılacağı birçok açılış töreni arasında ''en anlamlı''sının Karaköy olduğunu söyledi.
Bir afetin ardından buradaki vatandaşlar için, ''Sonu ne olacak'' sorusunun söylendiğini belirten Erdoğan, ''Sosyal devlet anlayışının gereği olarak eğer halkımız, milletimiz dara düştüyse, bir sıkıntısı varsa devletinin her an onun yanında olabileceğini, bu uygulamayla Karaköy'de göstermiş olduk'' dedi.

Erdoğan, bunu sadece Karaköy'de yapmadıklarını ifade ederek, ''Bunu aynen Erzurum'da da yaptık. Bunu aynen Batman'da, Diyarbakır'da yapıyoruz. Türkiye'nin birçok yerinde, Karadeniz'den batı illerine varıncaya kadar, kuzeyinden güneyine her yerde bunu gerçekleştiriyoruz'' diye konuştu. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Göreve geldiğimizde 1966 yılından bu yana ta meşhur Varto depremlerinden bu yana yapılmakta olan veya yapılacağı söylenen 30 bini aşkın deprem ve afet konutları ne yazık ki ortada bırakılmış, yapılmamışken, biz geldik bunlara başladık. Ve hamd olsun bir taraftan bitirip sahiplerine teslim ederken 30 bini aşkın konuttan kala kala 4 bin konut kaldı. Onları da en kısa zamanda bitirip sahiplerine teslim edeceğiz. Tüm bu adımlar atılırken, devlet-millet dayanışması nedir, bunu da bir taraftan ortaya koyuyoruz.''

'İŞİN BU KADAR HIZLI BİTİRİLMESİ HERKESİN TAKDİRİ''

Karaköy konutlarının yoğun bir çalışma sonucu 8 ayda tamamlanarak teslim edildiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
''Burada arazinin konumu da göz önüne alındığında işin bu kadar hızlı bitirilmesi herkesin takdiridir. Bir çok şeyler söylendi. 'Yapamazlar' dediler. 'Yapamazlar, sizin sahibiniz yok, aldatıyorlar' dediler. Fakat biz 3 Kasım öncesinde meydanlara çıktığımızda, halkımızın huzurunda, 'ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız' demiştik. Çünkü biz, milletimizin içinden çıkmıştık. Milletimizin iktidarını kurmuştuk. Bu iktidar, Ahmet'in Mehmet'in Ayşe'nin Fatma'nın iktidarı değildir. Bu iktidar milletin iktidarıdır. Milletin iktidarında aldatma olmaz. Biz bunu yaptık.''
Erdoğan, Karaköy'deki bir kısım eksikliklerin de en kısa zamanda giderileceğini belirterek, TOKİ tarafından yaptırılan konutların hak sahiplerine 2 yıl geri ödemesiz 20 yıl vadeyle faizsiz olarak verildiğini söyledi.

Bugün ilk defa İstanbul Yenikapı'dan Mudanya-Güzelyalı'ya hızlı feribotun geldiğini dile getiren Erdoğan, 225 araç, bin 200 yolcu alan feribot ile İstanbul-Bursa arasının 75 dakikaya indiğini belirtti.

''BİZ SİZİN EFENDİNİZ DEĞİLİZ''

Erdoğan, artık İstanbul ve Bursa'nın birleştiğini ifade ederek, ''İşte AK Parti iktidarının farkı burada. İnşallah daha da iyi olacak. Niye? Çünkü bu millet bunlara layık de onun için'' dedi.
Konuşması sırasında, ''Sözde değil, özde hizmet, Ağlarken gülen millet'' yazan pankartı gösteren Erdoğan, şunları söyledi:
''Bu politikacı ağzı değil, bu milletin ağzı. Millet konuştu mu böyle konuşur. Bu politikacı ağzı değil milletin ağzı. Biz de bunun gereğini yapıyoruz. Biz sizin efendiniz değiliz. Biz sizin hizmetkarınız. Siz mutlu oldukça biz de mutluyuz. Siz dertli oldukça biz de dertliyiz. Bu konutlar hayırlı olsun.''

Törende, daha sonra, Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik ve İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından, sembolik olarak 7 hak sahibine, konutlarının anahtarları teslim edildi.

Bursa Valiliğince açılan kampanyada toplanan paradan, hak sahiplerinin payına düşen bölümünün banka dekontları da verildi.

ANAHTARLARI KADINLARA VERDİ

Başbakan Erdoğan, anahtar ve dekontları kadınlara teslim ederken, eşlerine de, ''Anahtarı yengeme veriyoruz. İçişleri bakanı ya. İstediği zaman eve almayabilir. Yengeye sahiplen'' diyerek espri yaptı.

Bu arada, Başbakan Erdoğan, anahtar teslimi sırasında, babası vefat eden ve eğitimini 8. sınıfta bıraktığı öğrenilen Hülya Kocuk adlı bir kız çocuğuyla ilgilendi. Erdoğan, küçük kızın, ''okula kendi isteğiyle gitmediğini'' söylemesi üzerine, Hülya Kocuk'un annesinin amcası Harun Çam'a, ''Kendi isteğiyle gitmiyor diye bir şey yok. Kızımızdan da söz aldım. Okula tekrar göndereceksiniz'' dedi. Erdoğan, daha sonra Bursa Valisi Nihat Canpolat'ı yanına çağırarak bu konuda gerekenin yapılmasını istedi.

Törenden sonra yanına gelen şehit babası Mehmet Turan ile kucaklaşan Başbakan Erdoğan, hak sahiplerinden Ali Osman Demir'in evine giderek, aileyle yemek yedi. Erdoğan'a zeytin, peynir ve köy ekmeği ikram edildi.

Karaköy'den ayrılırken, bir partilinin, ''Genel başkan olarak bu yolda beraber yürümek istiyoruz'' demesi üzerine Başbakan Erdoğan, ''Önce ilkeler doğrultusunda hareket edeceğiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious