Bu ilaçları kullanıyor musunuz?

Bu ilaçları kullanıyor musunuz?.12567
  • Giriş : 28.03.2008 / 20:57:00

İngiltere'de sağlığa zararlı olduğu için yasaklanan ilaçların listesi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İki yaş altındaki çocukların öksürük tedavilerinde kullanılan 100 ilaç ve şurup eczanelerin raflarından kaldırılmaya başlandı.

İngiltere’de yayınlanan The Daily Mail gazetesinin haberine göre, öksürük ve soğuk algınlığı tedavilerinde iki yaş altı çocuklar için kullanılan ilaçlar sağlık açısından riskli olması nedeniyle acil olarak eczane raflarından kaldırılmaya başlandı.
En az 100 ilaç hakkında aileler uyarılarak, dozajı fazla verildiğinde yeni yürümeye başlayan çocuklarda ölümcül vakalara sebep olabileceği söylendi.
Listede adı geçen ilaçların bilinen ve çok kullanılan ilaçlar olduğu bildirildi.
İlaçların iki yaşına kadar olan çocuklarda kesinlikle yasaklanması ve 2-6 yaş arasındakiler içinde kontrollü verilmesi istendi.
Yasaklanan listede bulunan markalardan en çok satan Tixylix, Robitussin, Benylin ve Calpol ilaçları da göze çarpıyor. İlaçlarda kullanılan 12 bileşen yıllardan beri ilaç yapımında kullanılıyor.
İlaçların İngiltere’de beş çocuğun ölümüne ve yüzlerce çocuğunda ciddi şekilde sağlıklarının bozulmasına sebep olduğu rapor edildi. Ayrıca benzer bir uyarı Ocak ayında da ABD’de yapılmıştı.
Gazete, çocuklar için sakıncalı olan bu ilaçların yerine geleneksel bal, limon tedavisini tavsiye ediyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious