Bu ilde tek bir trafik lambası yok!

Bu ilde tek bir trafik lambası yok!.18960
  • Giriş : 03.01.2008 / 12:43:00

Yaklaşık her üç kişiden birinin araç kullandığı ilde şehir merkezinde trafik sinyalizasyon lambası bulunmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il merkezinde sinyalizasyon lambasına gerek kalmadığını, vatandaşların kurallara riayet ettiğini belirtti.

Artvin'in zor bir coğrafya sahip olduğunu anlatan Aydoğdu, kentteki trafik akışıyla ilgili şu bilgileri verdi:

''İnsan elbette coğrafyaya hükmediyor, kendine benzetiyor. Karşılıklı bir uyum söz konusu, bu açıdan baktığımızda Artvin coğrafyası, vatandaşları trafik kurallarına uymaya zorluyor. Artvin insanı da sadece bunu coğrafyaya değil, birbirlerine karşı sevgi ve saygı şeklinde ortaya koydukları için çok büyük trafik kazalarına şahit olmuyoruz. Artvin insanı trafik lambası, trafik işaretlemesi olmasa dahi trafik kurallarına uyuyor. Bu insanımızın coğrafyaya, içinde bulunduğu tabiata ve insanların birbirine saygısından kaynaklanıyor. Artvin'de bir klasik söz vardır, 'Artvin şoförü bir kez hata yapabilir' denir. Bu coğrafyanın çetinliğini ifade etmek için söylenmiş. Tabii bu söz mutlak doğru değil ama Artvin'de coğrafya çok çetin.''

Hata yapılırsa, bunun çok büyük bedel ödenebilecek kazalara sebep olabileceğini ifade eden Aydoğdu, ''Ben diyorum ki bu sistem Artvin'de bir hayat tarzı olmuş. Coğrafyanın bu çetinliği insanımızı bir şekilde eğitmiş aynı şekilde çevreden gelen bu telkin karşılıklı saygıyı da ortaya koymuş. Yani bu coğrafyada insanlar birbirlerine saygılı olmak durumunda bunu birbirlerine adeta telkin ediyorlar. Artvin, insan ve çevre uyumunun bu manada yaşandığı ildir diyebilirim'' dedi.

''TRAFİK KONUSUNDA ARTVİN ÖRNEK BİR İL''

Artvin Emniyet Müdürü Necmettin Emre ise ilde polis bölgesinde son 5 yıl içinde sadece 2 ölümcül Trafik Kazası meydana geldiğini söyledi.

Coğrafi konumu itibariyle Artvin'in dik ve virajlı yollara sahip olduğunu anımsatan Emre, şöyle konuştu:

''Artvin, Türkiye'de hatta dünyada işlenen trafik suçu ve ölümcül kazaların azlığı bakımından örnek bir ildir. Bunun en büyük sebebi, Artvin'in eğitimli bir yapıya sahip olmasıdır. Dolayısıyla insanların birbirine saygılı, trafik kurallarına uygun hareket ettiği bir ilde çalışmak bize büyük bir mutluluk veriyor. Tabii bunun sonucu da ilde belki trafik sinyalizasyon sistemine ihtiyaç duyulmaması şeklinde ortaya çıkıyor''

Sürücülerin Artvin'deki coğrafya şartlarında daha dikkatli ve yavaş araç kullandığını belirten Emre, ''Yaklaşık her üç kişiden birinin araç kullandığı 23 bin 157 nüfuslu Artvin'de tek bir sinyalizasyon lambası bile bulunmuyor. Buna gerek de duyulmuyor. Nüfusu 23 bin 157 olan Artvin il merkezinde, trafiğe kayıtlı araç sayısı 8 bin 500. İlin üçü sonradan açılan dört caddesinde ağır kış şartlarında bile herhangi bir trafik yoğunluğu yaşanmıyor'' dedi.

Artvin'de 2003 yılında yılın şoförü seçilen 44 yıllık sürücü Necat Özvar (66) da Artvin'de eğitimin seviyesinin yüksek olması nedeniyle yayalar ve sürücülerin trafikte birbirlerine karşı son derece saygılı olduklarını ifade etti.

Artvin 11 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mikail Yılmaz ise ilin coğrafi koşullarının sürücüleri yavaş, itinalı ve dikkatli olmaya sevk ettiğini vurguladı. Yılmaz, ''Onun için sürücülerde, vatandaşlar da birbirlerine saygı gösteriyorlar. İlimizde korna sesi duyamazsınız. Artvin şoförü sabırlıdır. Aksi takdirde bizler bunu canımızla ödüyoruz. İlimizde kaza yapma şansımızda bir kezdir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious