Bu iller, cazibe merkezi!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Uzun zamandır çalışmaları sürdürülen 'cazibe merkezleri' projesinde Güneydoğu'dan Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep illeri de yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara İstanbul ve İzmir'in alt metropolleri olması planlanan '12 cazibe merkezi' belirlendi. Türkiye'nin yeni cazibe merkezleri Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van oldu. Projeye göre, artık bu kentlerin kentsel ve çevresel altyapı projeleri öncelikli olacak, organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi siteleri kurulurken, cazibe merkezlerine öncelik tanınacak; insan kaynakları ve istihdamı artıran, gelişmeye hız veren kamu yatırımlarında da bu iller dikkate alınacak.

Cazibe merkezi niteliği kazanan 12 ilin birbirleriyle olan bağlantıları güçlendirilecek. Bu cazibe merkezlerinin önümüzdeki 7 yıl içinde Ankara, İstanbul ve İzmir'in alt metropolleri olması ve göçü çeken yerler olması için çalışılacak, bir anlamda bu merkezler göçü düzenleyici kent niteliğine girecek. 2007 yılı için yapılacak yatırım programında da, bu önceliklere dikkat edilmesi zorunlu olacak. Cazibe merkezleri projesi, 9'uncu Kalkınma Planı içinde de yer alıyor.

Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki birkaç ilin cazibe merkezi seçilmesi en başta işadamlarını sevindirdi. Şimdi işadamları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce gündeme getirdiği bölgeye has teşvik paketinin biran önce yürürlüğe girmesini istiyor. Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Abdulkadir Akboz, sosyo ekonomik sıkıntılar içinde bulunan Diyarbakır'ın cazibe merkezi olması için hükümetin attığı bu adımı desteklediklerini söyledi.

Güneydoğu için beklenen yeni bir Teşvik Yasası'nın da hükümet tarafından dikkate alınarak bölgeye yatırımcının gelmesinin sağlanmasını isteyen Akboz, "Eğer hükümet kararlı ve ilgili davranırsa bölgede birçok sosyo ekonomik olayın önüne geçilebilir. Zamanında adım atılması önemli. Yaşanan kaos ortamı halkımızın ve işadamlarımızın performasını düşürdü. Bu tip yeni girişimler, halkı ve işadamlarını yeniden motive edebilir. Bu tip acil eylemler bölge için önem taşıyor. Başbakan tarafından açıklanması beklenen bölgeye has Teşvik Yasası'nın biran önce uygulanmasını bekliyoruz" dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Mehmet Kaya ise, Diyarbakır'ın cazibe merkezleri arasında olması gereken bir durum olduğunu belirterek alınan karara sevindiklerini ifade etti. Yıllardır yaşanan göçten en çok Diyarbakır'ın etkilendiğine dikkat çeken Kaya, proje için en ideal illerden birinin Diyarbakır olduğunu vurguladı.

Projenin biran önce hayata geçmesini beklediklerini dile getiren Kaya, "Bu uygulamanın takipçisi olacağız. Projeyle birlikte daha önce talep ettiğimiz kalkınma ajansları da geliştirilecektir. 49 ile uygulanan Teşvik Yasası'nın Diyarbakır'a hiçbir faydası olmamıştır. Yaptığımız bir araştırmada, yasanın uygulamada olduğu dönem ile olmadığı dönem karşılaştırıldığında, yasa yürürlülükteyken yatırım anlamında bir artış olmadığını gördük. Mevcut yasa Diyarbakır için cazip değil. Bölgesel ve sektörel anlamda teşvik olmalı. Özel bir teşvik istiyoruz. Bunu Diyarbakır için değil Türkiye için talep ediyoruz. Diyarbakır'ın cazibe merkezi seçilmesini, bunun ilk adımı olarak görüyoruz" diye konuştu.

Cazibe merkezi olarak benimsenen Sivas son dönemde yaptığı atılımla GSYİH'ye katkısı 1 milyar doları aşarken, Elazığ mevcut su kaynaklarının yanı sıra imalat sanayiinde faaliyet gösteren 272 firmayla dikkat çekiyor. Diyarbakır Güneydoğu'nun en çok göç alan merkezi durumunda bulunurken, Trabzon'da potansiyel olmasına karşın sanayiinin gelişmemesinin en temel nedeni olarak kamu yatırımlarından yeterli payın alınmaması gösteriliyor.

Van, Erzurum, Samsun, Şanlıurfa ise potansiyelleri olmasına karşın, bugüne kadar ekonomide istenen atılımı yapamayan iller arasında görülüyor. Cazibe merkezi olan iller kamunun bütün yatırımlarında öncelikli olacak, Ankara, İstanbul ve İzmir'in alt metropolleri olması için projeler yürütülecek, Organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitelerinin kuruluşunda öncelikli olacaklar, Sanayi ve hizmet sektöründe merkez haline gelecekler, 26 bölgede kurulacak olan kalkınma ajansları tarafından desteklenecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious