Bu internetkafeye girilir!

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Bu internet kafede müşteriler zararlı sitelere girildiği an bilgisayarı kapatılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnternet kafelerde yaşanan olumsuzlukları engellemek işletme sahibinin kontrolleriyle önlenebiliyor.
Afyonkarahisar'da internet kafe sahibi Ahmet Karaca, kurduğu programla zararlı sitelere girişi tamamen önlüyor.

Kendisine 500 dolara mal olan programın çocukların geleceği açısından önemli olduğuna dikkat çeken Karaca, duyarlı kafe sahiplerini de uyarıyor.

İnternet kafelerde yaşanan olumsuzlukları engellemek için kamu kurumlarının aldığı tedbirler artsa da yetersiz kalıyor. Emniyetin rutin kontrollerinde kafelere öğrenci alınmadığı için herhangi bir sorun çıkmıyor. Okul saatlerinde kafelere öğrenci alınmaması gerektiğini bilen işletmeciler, ticari kaygıdan dolayı kuralları kulak arkası ediyor.
İnternetkafe sahiplerinin sadece ticari kaygı güderek iş yapamayacağına dikkat çeken Kısayol Bilgisayar ve İnternet Kafe sahibi Ahmet Karaca, sabah 08.00 ile 15.30 saatleri arasında kafeye ilköğretim ve lise öğrencisi almıyor.

Gençliğin geleceği için herkese görev düştüğünü belirten Karaca, yükü eğitimcilere ve ailelere yıkmanın anlamsız olduğunu vurguladı.

Karaca, kafe kontrol programı ile bütün bilgisayarları görüp denetleyebildiğini ifade ediyor. Yaklaşık 500 dolar maliyeti olan program sayesinde, 'porno, kumar, terör, cinsellik vs' içeren sitelere girişte ana bilgisayar, 'Lütfen girilmesi uygun olmayan sitelere girmeye çalışmayınız. Aksi halde oturumunuz sonlandırılacaktır.' şeklinde uyarı gönderiyor.

Uyarıya aldırış etmeden siteye girmekte ısrarlı olan kişinin oturumu 10 saniye sonra kapatılıyor. Meslektaşlarına seslenen Karaca, duyarlı olmalarını, ticari kaygıdan dolayı gençliğin geleceğini karartmanın anlamsız olduğunu dile getirdi.

Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü İsmail Özel, internet kafeler üzerinde rutin kontrole devam ettiklerini belirterek kurallara uymayan kafe sahiplerine işlem yapıldığını söyledi. Afyonkarahisar'da 2000 yılında 5 olan internet kafe sayısı şu anda 80. Her köşe başında internet kafe var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious