Bu kahveci master yaptı!

Bu kahveci master yaptı!.19172
  • Giriş : 16.01.2009 / 23:14:00

Yüksek lisans yapan Zeynep Çelikel (28), iş bulamayınca kahvecilik yapmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fikriye Susam -Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden mezun olduktan sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) Assos Antik Kenti'yle ilgili yüksek lisans yapan Zeynep Çelikel (28), iş bulamayınca kahvecilik yapmaya başladı.

Çelikel, yaptığı açıklamada, üniversiteyi bitirdikten sonra neredeyse tamamı antik kent konumunda olan memleketi Çanakkale'de arkeoloji konusunda çalışmak istediğini, bir yandan iş ararken bir yandan da ÇOMÜ'de yüksek lisans eğitimine devam ettiğini söyledi.
Yüksek lisansını tamamladığını, tüm girişimlerine rağmen iş bulamadığını ifade eden Çelikel, bunun üzerine, dededen gelen kahvecilik mesleğini seçtiğini belirtti.
Çelikel, şunları kaydetti:

"Annemin desteğiyle Çarşı Caddesi'nde iki katlı 32 metrekarelik alanda kahve dükkanı açtım. Büyük dedem İsmail Çelikel'in de 1928 yılında Çanakkale'de kahve dükkanı varmış. Dükkanında kahveyi kavurup satıyormuş. Şartların
zorlamasıyla 81 yıl sonra 4. kuşak kahveci oldum. Dededen kalan mesleği yapıyorum. Bu işi severek yapıyorum ve keyif alıyorum. Sigortamı yatırıyorum, para kazanıyorum."
Zeynep Çelikel, dükkanında tüm kahve türlerini müşterilerine sunduğunu, ayrıca kuru kahve de sattığını söyledi.

Kahvenin kendisine has kültürü olduğunu kaydeden Çelikel, "Gelen insanları müşteri değil misafir kabul ediyoruz. Sınırlarımızı çizdik. Burası kahvehane değil, kahve kültürü ile hizmet veriyor. Zaten bu bilince sahip
insanlar geliyor" dedi.

İşlerinin her geçen gün arttığını, yazın özellikle yabancı turistlerin dükkanına ilgi gösterdiğini belirten Çelikel, "Burada verdiğimiz hizmet için çok güzel eleştirilerde bulunuyorlar. Ülkelerine döndüklerinde bize kart gönderiyorlar. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Bundan da şunu anladım ki gerçekten bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı varmış, bunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*