Bu karar çok tartışılır!

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Diyarbakır Sur Belediyesi Meclisi çok tartışılacak bir karara imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sur Belediyesi hizmetlerini Türkçe yanında Kürtçe, Ermenice, Süryanice, İngilizce gibi dillerde de verecek. Ayrıca belediyeye personel alınırken yerel dilleri bilenler tercih edilecek.

Diyarbakır Sur Belediyesi Meclisi'nce ''Çok Dilli Belediyecilik Hizmetleri'' onaylandığı bildirildi.

Belediye Meclis Salonu'nda basın toplantısı düzenleyen Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, meclis kararına göre, bundan sonra yapılacak belediye hizmetlerinin çok dilli yapılacağını söyledi.

Sur Belediyesi Meclisi tarafından bir oy çokluğu ile karar çıkarıldığını ifade eden Demirbaş, şu açıklamalarda bulundu:

''Türkiye tek dilli değil, çok dilli. Tek kültürlü değil, çok kültürlü. Tek dinli değil, çok dinli. Tek kimlikli değil, çok kimliklidir. Bundan sonra bu
temelde hareket edeceğiz. Bütün çalışmaları çıkan bilimsel veriler temelinde bölgedeki ve ülkedeki demokrasiye katkıda bulunma temelinde yapacağız. Belediyeleri yönetimlerin ve demokrasinin okulu olduğunu benimseyerek bir karar aldık. Bu meclis kararı umuyorum ki TBMM'ye örnek olur. Ve inanıyorum ki; TBMM'de Türkiye'nin çok dilli, çok kültürlü, çok dinli, çok kimlikli yapısını kabul ederek, Türkiye'nin toplumsal barışa, demokrasinin gelişimine hizmet edecek karar alır. Biz demokrasinin yerellerden başladığına inanıyoruz. Yerel olarak böyle bir
karar aldık.

Türkiye'de bir ilk olan böylesi bir karar ile belediye hizmetleri bundan sonra halka daha sağlıklı ulaştırılacaktır. Belediyede daha önce zaten Türkçe ve Kürtçe kullanılıyordu, personelin daha iyi hizmet vermesi için Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve eğitimci bulduğumuz takdirde Ermenice ve Süryanice kurslar vereceğiz.''

Sosyolog Aslan Özdemir de, 2006 yılı içerisinde Sur Belediyesi Başkanlığının talebi üzerine belediye mücavir alanında anket yaptıklarını bildirdi.

Anket çalışmasında belde halkının yüzde 24'ünün Türkçe, yüzde 72'sinin Kürtçe, yüzde 4'ünün Arapça ve yüzde 3'ünün de Süryanice ve Ermenice konuştuğunun tespit edildiğini söyleyen Özdemir, ''Bundan dolayı belediye hizmetlerinin farklı dil, din ve kültürlerde yapılması gerekir'' görüşünü dile getirdi.

BAŞMÜFETTİŞ İNCELEME YAPMAK ÜZERE GÖREVLENDİRİLDİ

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Sur Belediyesi Meclisince, ''çok dilli belediyecilik hizmetleri''nin onaylanmasıyla ilgili bir mülkiye başmüfettişini inceleme yapmak üzere görevlendirdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Sur Belediye Meclisince alınan
kararla ilgili inceleme başlatıldığı bildirildi.

Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Belediye Meclisince ''çok dilli belediyecilik hizmetleri''nin onaylandığını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious