Bu kareleri hiç görmediniz!

Bu kareleri hiç görmediniz!.29836
  • Giriş : 18.05.2007 / 23:39:00

Tempo, Oral'ın kitabındaki hiç yayınlanmamış Kurtuluş Savaşı fotoğraflarına yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tempo Dergisi son sayısında, araştırmacı Atilla Oral'ın ‘Kuva-yı Milliye’ isimli kitabına ve bu çalışmada yer alan hiç yayınlanmamış Kurtuluş Savaşı fotoğraflarına yer verdi.

Araştırmacı Atilla Oral’ın hazırladığı ‘Kuva-yı Milliye’ isimli kitap, dünyaya örnek olan savaşın hangi şartlarda kazanıldığını, en çarpıcı görüntülerle anlatıyor. “Kuva-yı Milliye ile ilgili yüzlerce kitap yazıldı ama hiçbirinin içinde belge olmadığı için sahaf vitrinlerinde duruyor'' diyen Atilla Oral, aslında hepimizin gözünün önünde duran belge ve bilgileri bir araya getirmiş. Tempo Dergisi'nden Nuray Soysal ile yaptığı röportajda çalışmasıyla ilgili bilgi veren Oral, Milli Mücadele yıllarına ait görsel belleğimizin çok zayıf olduğunu söylüyor.

Kitapta, Çanakkale’de ölen askerlerin kemiklerinden oluşan bir dağ... İzmit’te kurşuna dizilen Türkler, yakılan köyler, işgal gemilerinden indirilen askerler... Çoğunluğu işgal güçlerinin fotoğrafçılarının çektiği fotoğraflara ve Anadolu’nun işgalinden, İstanbul’un kurtuluşuna kadar geçen dönemde çoğu ilk kez yayımlanan belgeler ve çarpıcı görüntülere yer verilmiş.

SARSICI KARENİN ÖYKÜSÜ

Kitaptaki en çarpıcı fotoğraflardan birisi Türklerin kurşuna dizildiği kare... İngiliz ve Yunan işgal kuvvetleri, kurşuna dizmek için İzmit Tersane bahçesini seçmişler(1920). İzmitli Atıf Kaptan, tersane bahçesinde yaşananları şöyle anlatıyor:

"Bir gün memleketin ileri gelenleri, bu arada babamı, Enver Paşa'nın yaverlerinden amcamız Kaymakam Mümtaz Bey'i işgal kuvvetlerinin tutuklayarak hapsettiklerini gördük.

Bu tutuklu kişilerin Malta'ya sürülecekleri söyleniyordu. Binbir zorlukla babamı, tutuklu bulunduğu tershanenin yanında hapishane olarak kullandıkları binada ziyarete gittik. Nihayet bazı nafiz dostların tavassutu ile peder, bu Malta yolculuğundan yakayı sıyırabildi. SBu defa evimiz işgalciler tarafından basılmaya başlandı. Silahlar arıyorladı. İki günün biri tershane bahçesined binbir iftira ile bir Türk kurşuna diziliyor ve biz bunları görüyorduk".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious