Bu karınca asla affetmiyor!

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Bilim adamları, Orta ve Güney Amerika’da yaşayan bir karınca türünün hayvanlar alemindeki en öldürücü çeneye sahip olduğunu keşfetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bilimsel adıyla, Odontomachus bauri türü karıncalar çenelerini saatte 125 ila 233 km hızla kapadığı ortaya çıktı. Bu araştırmayla birlikte dünyanın en sert çenesi rekoru, karideslerden karıncalara geçmiş oldu.

Araştırmayı yürüten University of California-Berkeley profesörü Sheila Patek, Odontomachus bauri türü karıncaların çenelerini kapadıklarında güçten dolayı geri sektiklerini ve bunun da düşmanından uzaklaşmasına yaradığını belirtiyor. Bilim insanları, Odontomachus bauri karıncalarının çene kapamalarını video görüntülerini alarak, ölçümler yaptı. Ölçümlerde çenenin ortalama kapanış süresinin 0.13 millisaniye olduğu tespit edildi. Bu süre, insan gözünün kırpmasının yaklaşık 2.300 katı bir hıza işaret ediyor.

Çenenin kapanış hızı, karıncaya rakibi karşısında bir korku avantajı veriyor. Patek’e göre, Orta ve Güney Amerika’da yaşayan Odontomachus bauri karıncaları çenelerini açıp kapadıklarında canları yanmıyor, ancak yerlerinde zıplıyor. Karıncaların çenelerinin kurbanı olan avlarına gelince, bu güçlü çene genellikle küçük böcekleri veya kurtçukları yakalıyor.

40 SANTİMETRE ZIPLIYOR

Dünyanın en güçlü çenesine sahip Odontomachus bauri karınca türü, 7 milimetre boyunda ve ileri doğru 8 santimetre, yana doğru ise 40 santimetre zıplıyor. Bilim insanları bu değerlerin 1.75’lik bir insanın ölçülerine göre, 13 metre ile 40 metre’lik zıplamaya denk düşüyor. Karıncalar bu kadar uzağa aynı zamanda çenelerini de idare eden güçlü kaslar sayesinde sıçrıyor.

Deneyde kullanılan video cihazı saniyede 5.000’den fazla kare oynatıyor; normal videolar ise saniyede 24 kare oynatıyor. Araştırma, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious