Bu kaset ABD'yi yakar!

  • Giriş : 22.09.2007 / 23:56:00

Irak'taki Amerikan özel güvenlik şirketinin katliamı görüntülendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ta görev yapan Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater'ın çalışanlarının 11 Iraklı sivili, kendilerine yönelik hiçbir provokasyon olmamasına rağmen öldürdüklerini gösterir video kayıtları ortaya çıktı.

Blackwater'ın karıştığı olayı soruşturan Iraklı müfettişler, şirket çalışanlarının Bağdat'ta geçen hafta meydana gelen olayda hiçbir provokatif harekete maruz kalmamalarına rağmen sivillere ateş ettiklerini gösterir video görüntülerini elde ettiklerini söyledi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral Abdulkerim Halef, 20 eylülde biten soruşturmadan sonra Blackwater görevlilerin sivillerin ölümünden sorumlu olduğu sonucuna varıldığını ve konunun yargıya havale edildiğini söyledi.

Halef, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, görgü tanıklarının yanı sıra olay bölgesi yakınlarındaki bir ulusal polis komuta merkezinin kameralarına takılan görüntülerin, Amerikan firmasının olayın tek sorumlusu olduğunu ortaya çıkardığını ifade etti.

Halef, Bağdat'ın Nasır meydanındaki ateşte olay bölgesinde 8 kişinin öldüğünü, yaralanan 15 kişiden 3'ünün de hastanede hayatını kaybettiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı'nın 11 sivilin ölümünün yanı sıra Blackwater firmasının adının geçtiği 6 ölümle sonuçlanan vakayı da inceleme altına aldığını bildiren Halef, bu 6 olayın da Blackwater davasında kullanılacağını açıkladı.

Amerikalı yetkililer, saldırının ardından yaptıkları açıklamada, olayın video kaydının olduğunu bildirmişler, ancak ayrıntılı açıklama yapmamışlardı.

Irak'taki Amerikalı diplomatlar ve sivillere güvenlik hizmeti veren Blackwater şirketi, çalışanlarının silahlı direnişçilerin ateşi altında kaldığını ve kendilerini savunmak için karşılık verdiğini ileri sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious