Bu kez 'derin çeteler'i çökertecek

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin en çok tartışılan televizyon dizisi Kurtlar Vadisi, bugün ekranlara geri dönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör konusunu işleyen yeni versiyonu şubat ayında yayından kaldırılan dizi, bu kez 'Pusu' adıyla sevenleriyle buluşacak. Konusu ise en az 'terör' kadar ses getireceğe benziyor.
Kurtlar Vadisi'nin senaristi Bahadır Özdener, 'Bir iz takip etmeye çalışıyoruz. Hüküm vermiyor, soru soruyoruz.' diyor.

Zaman'ın sorularını cevaplayan senarist Bahadır Özdener, "İşlediği cinayetlerle Türkiye'yi karıştırmayı ve bölmeyi amaçlayan 'derin çeteler'in röntgenini çektik." diyor. Muammer Aksoy, Eşref Bitlis, Uğur Mumcu, Özdemir Sabancı, Üzeyir Garih gibi yakın dönemde işlenen cinayetlerin arkasındaki karanlık gücü ortaya çıkarmayı amaçlayan dizide, tiyatro ve sinemanın usta oyuncuları rol alacak. Baş kahraman Polat Alemdar'a (Necati Şaşmaz), Tamer Yiğit, Can Gürzap, Nefise Karatay, Osman Wöber, Zafer Algöz ve Ragıp Savaş rol arkadaşlığı yapacak. Kurtlar Vadisi'nin ülkeye ayna tuttuğunu anlatan Bahadır Özdener, iş dünyası, global sermaye, küresel çeteler, bunların ilişki ağları ile bazı vakıf ve sermaye gruplarının işlettiği cinayetler üzerinde duracaklarını kaydediyor.

'Derin çetelerin röntgenini çektik'

'Kurtlar Vadisi Pusu' bu akşam ilk bölümüyle seyirci karşısına çıkıyor. Senarist Bahadır Özdener, dizinin içeriğini şöyle anlatıyor: "Kurtlar Vadisi adını taşıyan bütün unsurlar gibi yine bir maceranın soluk soluğa anlatıldığı, aksiyonun, duygu sahnelerinin, vatan aşkı, ilahi aşk ve beşeri aşkın yaşandığı, içinde gerçeklik unsurlarının bolca olduğu Pusu, bu vatanın dertlerinden bir tanesini anlatacak."

Kurtlar Vadisi Terör'de, terörün bu ülkeden neler götürdüğünü anlatmaya çalıştıklarını, ancak çok sıcak bir konu olduğu ve henüz olaylara 'tarih' olarak bakılmadığı için projeyi rafa kaldırdıklarını söyleyen Özdener, "Çeşitli hassasiyetlere denk geldi. Ama vazgeçmiş değiliz. Dizi ya da sinema filmi olarak bu ülkenin insanlarının neden kardeşçe yaşamasına müsade edilmediğini bir şekilde konu edineceğiz." diyor. Kurtlar Vadisi'nin bu ülkeye ayna tuttuğunu belirten Özdener, "Pusu'da daha çok iş dünyası, global sermaye, küresel çeteler, bunların ilişki ağları, bazı vakıf ve sermaye gruplarının işlettiği cinayetler... Neticede yine terörü anlatmış olacağız." şeklinde konuşuyor.

"Abdi İpekçi cinayeti çözülebilseydi, ondan sonraki faili meçhul cinayetler olmazdı." diyen Bahadır Özdener, dizinin konusunu 'cambaza bak cambaza!' hikâyesiyle özetliyor: "Bir panayırda yankesicilik yapan bir adam 'Cambaza bak cambaza' diyerek diğerlerinin cüzdanlarını çalıyor. Bu ülkenin değerleri öldürülüyor. Sonra bir bakıyorsunuz bir tetikçi yakalanıyor. Sonra bu davaların içinde izler birbirine karışıyor. Biz, bir iz takip etmeye çalışıyoruz. Hüküm vermeyeceğiz, soru soracağız. Uğur Mumcu neden o tarihte öldürüldü? Neyi araştırıyordu? Neden Turgut Özal'a dair bir suikast var ve bunun ardına gidilemedi. Biz bunları ısrarla vurgulayak bir şeyi hedefliyoruz: Bugün de 'cambaza bak cambaza' oynanıyor olmasın Türkiye'de?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious