Bu kez Eskişehir domuz gribi şüphesi

Bu kez Eskişehir domuz gribi şüphesi.13377
  • Giriş : 20.05.2009 / 18:10:00

Eskişehir İl Sağlık Müdürü, 14 Mayısta Amsterdam'dan İstanbul'a uçakla gelen 2 ve 4 yaşlarındaki iki çocuğun, domuz gribi şüphesiyle hastanede tedavi altına alındığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Eskişehir Sağlık Müdürü Uzman doktor Hüseyin Fidan, domuz gribi (A/H1N1) virüsü salgınıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bir kişide domuz gribinden şüphelenmek için laboratuvar tanısıyla doğrulanmış hasta bir insan veya hasta bir hayvanla temas etmiş olma veya hastalığının başlangıcından 7 gün öncesine kadar domuz gribi enfeksiyonu olan bölgeye seyahat etmiş olma öyküsü olmasının arandığını belirtti.

Buna ilave olarak kişide 38 derece ve üzeri ateş, öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı, boğaz ağrısı yakınmalarından en az birinin bulunması gerektiğini ifade eden Fidan, şunları kaydetti:

''İlimizde halen domuz gribi vakasına rastlanmamıştır. Yurt dışından gelen domuz gribi şüphesi duyulan 6 kişi saptanmıştır. Bu 6 kişinin gerekli numuneleri alındı ve bunlar Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığına gönderilip tedavilerine başlandı. İki şüpheli vakaya ait numune sonuçları negatif geldiği için hastalık tanısından uzaklaşılmış ve taburcu edilmişlerdir. Diğer vakalara ait numune sonuçları müdürlüğümüz tarafından takip edilmekte olup sonuçlar derhal ilgili kişi ve kurumlara iletilecektir. Şüpheli vakalarla temas eden kişilere de koruyucu ilaç tedavisi uygulanmaktadır. 14 Mayısta Amsterdam'dan İstanbul'a uçakla gelen 2 ve 4 yaşlarındaki iki çocuğa, hastanede domuz gribi şüphesiyle izole odada yatırılarak ilaç verilmeye başlanmıştır ve takipleri yapılmaktadır. Domuz gribi şüpheli 2 kişi de izolasyon önlemleri alınarak evlerinde istirahat etmekte ve ilaçlarını kullanmaktadır.''

Fidan, grip belirtileri gösteren herkesin domuz gribi virüsü taşımadığını belirterek, domuz gribinden şüphelenmek için son 1 hafta içinde hastalığın görüldüğü ülkeye seyahat etmiş veya laboratuvar tanısıyla doğrulanmış hasta kişiyle temas etmiş olmak gerektiğini bildirdi.

Hüseyin Fidan, Eskişehir'de tüm önlemlerin alındığını, paniğe kapılmaya gerek olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*