Bu kez Fransız kanalı Kandil Dağı'na terör yuvasına gitti

Bu kez Fransız kanalı Kandil Dağı'na terör yuvasına gitti.16200
  • Giriş : 05.11.2007 / 02:12:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:00:37

‘Arte' kanalı, PKK kamplarının bulunduğu Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'na giderek teröristleri görüntüledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransızca ve Almanca yayın yapan ‘Arte' kanalı, terör örgütü PKK kamplarının bulunduğu Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'na giderek buradaki teröristleri görüntüledi. Oldukça rahat oldukları gözlenen teröristlerin yol kesip kontrol yaptıkları gözlendi.

Arte kanalı, dün gece yayınladığı programda Türkiye’de kanlı eylemlere girişen bölücü örgüt ve olası sınırötesi operasyonu ele aldı. Programda, Türk topçusunun zaman zaman açtığı ateşten etkilenen çok sayıda ailenin Kuzey Irak'ın içlerine göç etmek zorunda kaldığı öne sürüldü.

Türkiye'nin topraklarında kanlı eylemlerde bulunan PKK'ya karşı Kuzey Irak sınırında harekat düzenlemeye hazırlandığı belirtilen programın çekimi için bölgeye giden Fransız televizyoncular, Kandil Dağı yolunda peşmergelerin güvenlik noktasında durdurulduktan sonra yollarına devam etti. Televizyoncular bir süre gittikten sonra İran sınırına yakın bölgede bu kez yolu kesen silahlı PKK'lılar tarafından durduruldu. PKK’lılar Fransız televizyoncuların araçlarını kontrol ederken, yoldan geçen bir başka kamyonu da durdurup kontrol yaptı. Oldukça rahat olduğu gözlenen PKK’lıların ev gibi binada kaldıkları görüldü.

Kandil Dağı’ndaki PKK’lıların elebaşlarından biri olası sınırötesi operasyona karşı koyacaklarını söylediği bildirildi.

BARZANİ: TERÖRİST DİYEMEYİZ

Arte kanalına konuşan ‘Kürt Bölgesi Başkanı’ ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, PKK’yı bu aşamada terörist örgüt olarak nitelendirmeyi düşünmediklerini, PKK'lı silahlı grupların bölgedeki kent veya kasabalarda değil, denetimleri dışındaki İran sınırındaki bölgede bulunduklarını öne sürdü.
Barzani, Türkiye'nin olası operasyonuna karşı koyacaklarını, söyledi. Programda Barzani’ye bağlı peşmergeler de ekrana getirildi.

PKK’nın İran’da faaliyet gösteren PJAK’a bağlı silahlı teröristler de Fransız televizyoncular tarafından görüntülendi. Yüzleri sarılı halde objektiflerde görüntülenen PJAK’a bağlı silahlı teröristler İran’daki Kürtler için mücadele ettiklerini öne sürdü. Programın bir başka bölümünde ise görüntülenen PKK’lıların oldukça rahat olduğu ev gibi binada kaldıkları görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious