Bu kez reytingin kendi patladı

Bu kez reytingin kendi patladı.12809
  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Televizyon kanallarının izlenme oranlarını ölçmekle bilinen AGB'de karanalık ilişkiler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


TV ölçüm şirketi AGB, evlerinde rating cihazı bulunan ailelere, bazı kanallarda yayınlanan magazin programlarını izlemeleri için para verildiğini, bazılarının da bu ailelerin adreslerini almak için rüşvet teklif ettiğini açıkladı.

TV ölçüm şirketi AGB, evlerinde rating cihazı bulunan ailelere, bazı kanallarda yayınlanan magazin programlarını izlemeleri için para verildiğini açıkladı. AGB Genel Müdürü Arzu Eder, Ağustos ayı içinde kendilerine gelen ihbarlar üzerine, bazı kişilerin, evlerinde rating cihazı bulunan ve kimlikleri gizli tutulan ailelere ulaştığı ve bazı programları izlemeleri karşılığında para verildiğini bildirdi.

Eder, "İki aile, birbirine uyan tarifler verdi. Biri, Nihat Doğan'la türkücü Ceylan'ın sunduğu TGRT'deki 'Türkü Gecesi' adlı programı izlemeleri karşılığında 180 YTL aldıklarını beyan etti. Yapılan incelemede, üç bölgedeki ailelere de benzer tekliflerle gidildiği anlaşıldı. Yine 'Türkü Gecesi' ve TGRT'de yayınlanan 'Magazin Forever' programının izlenmesi istenmiş. Bazı aileler de, Atv ve Flash TV'de yayınlanan magazin programları ile Kanal 7'deki 'Şoray Uzun Yolda' programlarını izlemeleri karşılığında para teklif edildiğini söylediler. Ancak,'Magazin Forever' ve 'Türkü Gecesi' dışındaki programlarda şüpheli bir duruma rastlanmadı" dedi.

ADRES KARŞILIĞI RÜŞVET TEKLİFİ

Eder, aralarında Kanal D'nin de bulunduğu TV kuruluşlarından aradığını belirten bazı kişilerin de, AGB çalışanlarına, rating cihazı konulan evlerin adresleri karşılığında para teklif ettiğini açıkladı. Eder, televizyoncuların adresini bularak ziyaret ettiği 45 ailenin sözleşmesinin feshedildiğini, 11 ailenin de değerlendirmeden çıkarıldığını bildirdi.

TİAK: Müdahaleyi kınıyoruz

Televizyon İzleme ve Araştırma Kurumu (TİAK) da bir açıklama yaparak, Mart ayında değişik yayın kuruluşlarından, rating cihazı bulunan ailelere para teklif edildiğinin belirlendiği hatırlatılarak, şüpheli izleme yapan ailelerin rating tercihlerinin değerlendirme dışı bırakıldığı hatırlatıldı. Geçtiğimiz günlerde de benzer girişimlerin olduğu belirtilen açıklamada, ancak bunlara henüz ratinglere etki etmeden müdahale edildiği vurgulanarak, bu girişimlerin "kınandığı" kaydedildi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious