Bu kimin ayıbı?

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

1914’deki Osmanlı- Rus savaşı sırasında donarak yaşamını yitiren 90 bin askerin mezarının bulunduğu şehitliğin, traktörle sürülüp üzerine fidan dikildiği tartışması yeni boyut kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


MUHTAR: FİDAN DİKİLDİ

Sarıkamış Dayanışma Derneği Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ile yaylaya çıktıklarını ve şehit mezarlarının yerlerinin fidanlık yapıldığını anlatan Hıdır Akbulak, şu iddiada bulundu: "Yaylanın büyük bölümü şehitlikti. Mezarların üzerinde taşlar vardı. Daha sonra gittiğimde şehit mezarlarının traktörle sürdürüldüğünü ve fidan dikildiğini gördüm. Çok şaşırdım. Şehit mezarlarının traktörle sürülüp fidan dikilen yerleri Bingür Sönmez’e gösterdim" diye konuştu.

VALİ: ASILSIZ

Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden ise şehitliğin traktörle sürülme ve fidanlık yapılma iddialarının asılsız olduğunu ileri sürdü. Vali Erden "Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Tugay Komutanlığı’nın tespit ettiği şehitlikler vardır. Bu alanlar milli park ilan edilmiştir ve koruma altına alınmıştır. Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilen mezarlıklar vardır. Ağaçlandırma çalışmasının bu sözü edilen alanlarla hiçbir ilgisi yoktur" dedi.

90’ıncı Alay burada yatıyor

Prof. Dr. Bingür Sönmez, Yalnızçam Mevkii’nde bulunan şehitliğin Orman İşletmesi’nce sürüldüğünü ve tel örgüyle çevrilerek fidanlık yapıldığını gördüğünü belirtti. Sönmez "Bu ve Divik Yaylası’nda bulunan diğer 2 şehitlik 1914’te tümü şehit olan 90’ıncı Alay’ın asker ve subaylarınındır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious