Bu kış moda iki ters bir düz

Bu kış moda iki ters bir düz.14268
  • Giriş : 13.10.2007 / 15:27:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:09:57

Örgü bu yıl krallığını ilan ediyor. Triko kazaklar, hırkalar, atkılar, eldivenler ve bereler baskılara baş kaldırıyor. Böyle giderse örgüler, bu sezon gardıropların vazgeçilmezi olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Modayı takip eden ve şıklıklarından asla vazgeçmeyen bayanları birbirinden cazip örgü üstler bekliyor. Gündelik yaşam için farklı seçenekler sunan şık ve modern örgü tasarımlar 2007-08 sonbahar-kış mevsimine damgasını vuracak gibi. Koyu renklerin hâkim olduğu sezonda bol kesimli yün elbiseler, dökümlü kazaklar, ajurlu minik hırkalar, kemerli kocaman ve uzun hırkalar dikkat çekiyor. Sonbaharın vazgeçilmez giysisi olan düz renk balıkçı yaka kazakların yanı sıra pek çok tasarıma ilham veren örgüler, rahat kullanılabilecek giysiler arasında yer alıyor.

Yeni sezonda özellikle triko elbiselerin ve kalın örgü, minik kollu hırkaların şıklığı göze çarpıyor. Trapez kesimlilerin yanı sıra zarif kuplu ve incecik moherlerden hazırlanmış örgü tasarımlar, sık karşılaştığımız kıyafetler. 60'lı yılların zarafetini yansıtan tasarımlar, rahatlığı şıklık ile birleştiriyor. İncecik rugan ya da çok kalın kemerler ile tamamlanan elbiselerde minik saten kurdeleler, robadan kesimler, çan formlar ve uçuşan danteller kullanılmış. Naif elbiselerin yanı sıra daha genç ve özgür ruhu ifade eden grafik baskılı, yamalı, oldukça bol görünen, göğüs altı robasından büzgülü örgü elbiselere de rastlamak mümkün. Sonbahara damgasını vuran örgülerde dikkatleri elişiymiş gibi duran modeller çekiyor. İpek ve saten bluzlar ile kombinlenen hırkalardaki desenler, büyükannelerimizin ördüğü desenlerin aynısı. Sepet, kroşe, saç örgüsü modelleri tekrar modadaki yerini aldı. Kalın koton, alpaka ipliklerin yanı sıra metalik efektli (dore, lame, bronz) yünler de giysilere hareket kazandırıyor.

2008'in rengi siyah

Daha hanım hanımcık görünmek isteyenler için incecik parlak yüzeyli ipliklerden örülmüş polo yaka, balıkçı yaka triko bluzlar ve kazaklar ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra ikili takımlar da elişi nakışlar ile süslenerek seçkin bir etki uyandırıyor. Kalem etekler ya da yüksek belli, bol paçalı pantolonlar ile kullanıldığında oldukça asil bir görünüm sergileniyor. Düz renkler ile birlikte milimalist desenlerin yer aldığı koleksiyonlarda siyah en çok kullanılan renk. Sonra gri geliyor. Onları kırmızı, mor, mürdüm, kahverengi tonları, petrol mavisi, beyaz, fildişi ve yeşilin tonları takip ediyor. Özellikle erkek koleksiyonlarında rastlayabileceğiniz renk kontrastları sayesinde hareket kazanan örgü üstler, hafta sonu şıklığını ve rahatlığını iş yaşamına taşımayı vaat ediyor. Kimisinde oldukça cesur renklerin kullanılmış olması da sade görünümlü hırka, süveter ve kazaklara farklı bir yorum katıyor. 2007-08 sezon koleksiyonlarında, tam balıkçı, yarım balıkçı, polo, V yaka ve süveterler sezon ayrıntıları ile yeniden yorumlanırken kalın örgü hırkalar, kapüşonlu örgü anoraklar da azımsanmayacak kadar geniş yer tutuyor.

Kalın, oldukça büyük duran hırkalara bayan koleksiyonlarında da hemen her marka yer vermiş. Üzerlerinde komple ajur olan hırkalarda kocaman düğmeler, kemerler, yakalar dikkat çekiyor. Mevsim rüzgârlarının insanı üşüttüğü günlerden kurtarıp kışın dahi ince ve yumuşacık ipek, saten, şifon elbiselerin, bluzların giyilmesine imkân sağlayan bu kalın hırkalar, sezonun en favori parçaları arasında. İri desenlerin göze çarptığı örgü hırkalarda ağırlıklı olarak siyah ve kömür grisi kullanılmış olmasına rağmen fildişi rengi de çok kullanılan renkler arasında. Farklı materyallerin bir arada düşünüldüğü tasarımlarda çıkarılabilen kürk detayları diz altı uzunluğundaki hırka boyları ile ön plana çıkıyor. Doğal yünlerin, hacimli giysiler haline dönüştürüldüğü trendde üst üste giyilmiş giysi stilleri kullanılıyor. Babetler ve kısa botlar ile kombinlenen bu hacimli hırkalar, desenli ipek eteklerle de çok şık görünüyor.
Maksimalizmden hoşlananlar için boleroları tavsiye ediyorum. Karpuz kollularının yanı sıra çeyrek kol (truvakar) olanları da oldukça revaçta. Açık renklerin tercih edildiği örgü bolerolar, boyundan bağlı, kravat yakalı ipek bluzlar ve klasik gömleklerle çok şık ve zarif duruyor. Hafif metal efektli iplikler sayesinde romantizmi yünün sıcaklığı ile birleştiriyor. Bol etek ve pantolonlarla birlikte giyilen örgü bolerolarda kocaman düğmeler en sık kullanılan tasarım ayrıntıları. Çeşitli kalınlıklardaki atkılar ve yün eldivenler, tüm örgü giysilere eşlik ediyor. Göz alıcı renklerdeki opak çoraplarla kombinlenen, sokak modasından esinlenmiş elbiselerde ise grafik desenler, baskılar, yamalar dikkat çekiyor. Oldukça bol ve rahat kesimlerinin yanı sıra büzgüler ve gösterişli örgü biçimleri ön planda. Kadınsı punk stilin yeniden yorumlanmasıyla ortaya çıkan yeni tarzda kömür siyahı triko elbiseler, siyah kısa deri ceketlerin içine giyiliyor. Vintage görünümlü ayakkabılar ve takılarla tamamlanan stilde, rugan çantalar tarzınızı tamamlayıcı detaylar. Salaş görünümlü triko elbiseler, bol süveter ve hırkalar eskiye özlem duyanları etkisi altına alacak. 80'li yıllara damgasını vuran tozluklar ise saklandıkları yerlerden çıkarılıp birkaç beden büyükmüş gibi duran örgü giysiler ile kombinleniyor.

Triko aksesuarlar, atkılar, eldivenler ve bereler ile krallığını ilan örgüler, bu sezon gardıropların vazgeçilmezi olacak. aynı zamanda ipek giysiler ile birlikte kullanılarak zıtlıktaki uyumu gösterecek. Kadınlara eskinin ihtişamından, romantizminden sıcacık günler vaat eden örgüler, olgun ve sofistike bir tarz belirliyor. Hem geleneksel hem de modern detayları bir arada kullanmak isteyenler için bu sonbahar-kış sezonu, anlaşılacağı üzere çok şık geçecek. 70'li yıllardaki ev modasından ilham almış örgüler, bu sezonda da pek çok bayanı tekrar örgü örmeye yönlendirecek.

Örgü kıyafet alırken bunlara dikkat edin

* İçinde koku barındırmayan ve tutmayan teknolojik ürünler almaya dikkat edin.

* Sarkma yapmayacak kaliteli ipliklerden hazırlanmış ürünlere öncelik verin.

* Hava alabilen, doğal ipliklerden üretilmiş tasarımları tercih edin.

* Mutlaka yıkama önerilerini dikkate alın.

* Anti-alerjik ürünleri tercih edin.

ZAMAN-CUMARTESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious