Bu kız çok can yakacak!

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

10 yaşında milli takıma giren Karateci Aysun, 5 yılda 37 madalya kazandı. Onu karateye başlatan ise kapkaç ve gasp haberleri

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sadece 9 yaşında iken kendisini korumayı düşünerek başladığı karate sporu, ona 5 yılda tam 37 madalya getirdi. İstanbul ve Türkiye şampiyonlukları, uluslararası turnuvalarda aldığı birincilikler ve son alarak Yunanistan’da 24-25 Haziran’da düzenlenen 2006 Balkan Şampiyonası’nda kazandığı altın madalya...

Bu kadar çok madalyaya sahip olunca ailesi ona özel bir dolap yaptırmış. Henüz yaşı tutmadığı için Avrupa ve Dünya Şampiyonası’na katılamayan küçük Aysun Demir, arkadaşları arasında ‘Karateci Abla’ olarak çağrılıyor. Ümraniye’de yaşlısı genci tebrik etmeden geçmiyor. Öyle ki sırf kendi çocuklarına da örnek olsun diye Aysun’ların apartmanına taşınmaya çalışanlar bile var. Çünkü Aysun derslerinde de oldukça başarılı. Çamlıca İlköğretim Okulu’nu bu yıl takdirle bitirdi.

O bu başarısını ücretsiz yaz okulu açan İstanbul Karateciler Derneği Spor Kulübü (İKAD) Asbaşkanı Hayrullah Yamanoğlu ve ailesine borçlu. Yamanoğlu, sayısız şampiyon yetiştiren ve 5 yıldır üst üste minikler genel klasmanında İstanbul şampiyonu olan karate okulunun hocası. Yeteneklerini keşfedince ailesinden destek alarak Aysun’u yarışmalara hazırlayan da o. “Otoriteler onun gelecekte Avrupa ve dünya şampiyonalarından madalyalar getireceğini söylüyor. Aysun çok zeki ve başarılı.” diyen Yamanoğlu öğrencisinin önemli yerlere geleceğine inanıyor. Salonuna gelen tüm miniklerin, sporcuların okullarında da başarılı olmalarını şart koşan Yamanoğlu, “Çocukları hem okullarında hem de karatede en iyi olmaları yönünde motive ediyoruz.” diye konuşuyor.

Yaşının küçüklüğüne rağmen birçok uluslararası şampiyonada başarı elde ederek ay yıldızlı bayrağımızı göndere çektiren Aysun, öğrendiklerini sokakta uygulamadığını söylüyor. Buna rağmen arkadaşlarının kendisinden az da olsa çekindiğini anlatıyor. Hedefi ümitlerde ve gençlerde dünya şampiyonluğu. Eğitimini de sonuna kadar götürmeyi ve bilgisayar mühendisi olmayı istiyor. Tatillerinde bile haftanın 5 günü antrenman yapan Aysun, müteahhitlik yapan babasının söz verdiği bilgisayarına kavuşmayı bekliyor. Ailesinin desteğini alan Aysun’un üç kardeşi de gururlandıkları ablalarının herhangi bir durumda kendilerini koruyacağından emin. Jackie Chan filmlerini ve karate dışında voleybol oynamayı seven 14 yaşındaki sporcu, yaşı tutmadığından ancak iki yıl sonra yani 16 yaşına bastığında Avrupa ve Dünya Şampiyonası’na katılabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious