Bu konuşma büyük skandal!

Bu konuşma büyük skandal!.10007
  • Giriş : 13.11.2007 / 14:04:00
  • Güncelleme : 13.11.2007 / 14:12:48

Usta gazeteci, Peres’in TBMM’deki konuşmasını 'skandal' olarak yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HABER AKTÜEL – Usta gazeteci Banu Avar, Şimon Peres’in TBMM’de yaptığı konuşmayı “skandal” olarak değerlendirdi.

 

Avar, ilk defa gelen bir İsrail devlet yetkilisinin mecliste yaptığı konuşmayı eleştirdi. Hilal TV’de yayınlanan “Basında Bugün” programına karılan Avar, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

“Son iki yıldır Orta Doğu’yla ilgili hemen hemen tüm programlar sansürleniyor” diyerek bir TV kanalındaki Suriye Dosyası programının kaldırılmasına göndermede bulunan Avar, gündemi şu sözlerle değerlendirdi: “Sansürlenen programların neden sansürlendiğinin gerekçeleri düzgün bir şekilde tarafımıza iletilmiyor. TRT’den tam yetkili olmayan bir takım insanlar karşımıza çıkarılarak “İsrail burada incinmesin, İsveç üzülmesin, İsrail için fazla üzücü bilgi var, bu olmasın” şeklinde programlarımız sürekli yayından kaldırılıyor. Dün akşam da Suriye programı yayınlanması gerekirken yayından kaldırıldı. Uygun bir gerekçede bildirilmedi. Önce arkadaşlarımızla yapılan görüşmede İsrail heyeti üzülmesin gibi bir söz söylenmiş. İsrail heyeti gittikten sonra belki yayınlanır demişler. Yani Türkiye’de yayınlar, İsrail’in Amerika’nın şunun bunun üzülüp üzülmeyeceğine göre yayına konuyor ya da konmuyor.”

 

“Peres’in meclisteki konuşmasıyla ilgili görüşleriniz nedir” sorusuna Avar; “Türkiye her zaman Amerikalıların yanında yer aldı. Sonra da “ Niye Araplar bizi sevmiyor?” diye dert yakınıyoruz. Araplarla aramız son derece kötüdür, devamlı çekişiriz.” diye cevap vererek Türkiye’nin kullanıldığına işaret etti.

 

Türkiye’nin komşu ülkelerle arasına devamlı kamalar sokulduğuna dikkatleri çeken Avar şunları söyledi:  “İlk defa bir İsrail devlet yetkilisinin gelip de Türkiye Büyük Millet Meclisinde böyle bir dönemde konuşması bence çok büyük bir skandal. Çok acılı bir Ortadoğu var ve bütün bunların başlangıç noktası da Filistin’dir. Bugün Irak’ta da aynı Filistin taktiği uygulanmaktadır. Türkmenlerin Kürt bölgesinden ayrılması 36. paralel sırasında, bir kısmının 36. paralel; yani güvenli bölgenin dışında kalması, bir kısmının yukarıda; yani Süleymani çevresinde kalmasının, onun dışında Kerkük’ün Telafer’in güvenli bölge altında bırakılması tam bir Filistin taktiğidir. Yani İsrail’in Filistin’de yaptığının hemen hemen aynısı Kosova’da, Irak’ta ve çeşitli bölgelerde uygulanmaktadır. Mühim olan burada Mahmut Ahmedinejad gibi, Chavez gibi hatta bu günlerde Müşerref gibi tavır takınabilmektir. Antiemperyalist tavır takınmadıkça da giderek kuyunun dibi görünmektedir.”

 

www.haberaktuel.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious