Bu köy tamamen boşaldı

Bu köy tamamen boşaldı.19946
  • Giriş : 18.11.2008 / 11:48:00

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı olan ve göç nedeniyle son yıllarda nüfusu hızla azalan Çökene köyü, son kalan 3 kişinin de taşınmasıyla tamamen boşaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınan bilgiye göre, kent merkezine 110, Büyükorhan'a 25 kilometre uzaklıkta bulunan, 1980'li yıllarda 50 hanede 300 kişinin yaşadığı Çökene köyünde, son dönemde etkili olan yoğun göçün ardından sadece 3 kişi kaldı. Köyde yaşamayı sürdüren Eyüp (74) ve Osman Aslan (71) ile Abrurrahman Turan (76) da eşyalarını toplayarak Nilüfer ilçesine bağlı Çalı beldesi ve Mustafakemalpaşa ilçelerindeki yakınlarının yanına taşındı.

İşsizlik ve geçim zorluğu nedeniyle köyü 3 ay önce terk ederek Çalı beldesine yerleşen muhtar Mehmet Balı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 seçimlerinde 12 kişinin oy kullandığı Çökene'de nüfusun gün geçtikçe azaldığını belirterek, son 3 kişinin de göç etmesiyle birlikte köyde yaşayan kimsenin kalmadığını söyledi.

-''İŞSİZLİK VE GEÇİM ZORLUĞU BU DURUMA GETİRDİ''-

Balı, geçmiş yıllarda bölgenin en yaşam dolu köylerinden biri olan Çökene'nin bu durumunun kendilerini çok üzdüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

''Köyümüzü bu duruma işsizlik ve geçim zorluğu getirdi. Gençlerimiz iş bulmak için kente göç etti, sadece yaşlılar kaldı. Onlar da bakacak kimseleri olmadığı için çocuklarının yanına gitti. Doğduğumuz, büyüdüğümüz, acı, tatlı günlerimizin geçtiği köyümüzün bu duruma gelmesi çok acı.''

Köylülerin bazılarının yılda 1-2 kez evlerine bakmak için Çökene'ye gittiğini anlatan Balı, şunları kaydetti:

''Eskiden köyümüzde tarım ve hayvancılık yapılıyordu, zamanla bitti. Geçim derdine düşen köylüler, evlerini, arazilerini bırakarak kente göçtü. Köyümüzün imamı da 5-6 ay önce cemaat kalmayınca başka yere görevlendirildi. Şubat ayında nüfusunun 7 kişiye düşmesiyle birlikte, köyün kapatılması ve kalan insanların başka bir yerleşim yerine nakledilmesi talebiyle Büyükorhan Kaymakamlığı ile Bursa Valiliğine dilekçe vermiştik. Dilekçemize hala bir cevap gelmedi, ancak köyde yaşayan kimse de kalmadı.''

Büyükorhan Kaymakamı Müfit Gültekin de Çökene'de yaşayan son vatandaşların da köyden ayrıldığını belirterek, ''Çökene köyünü, tüzel kişiliğini kaldırarak en yakın köye mahalle olarak bağlayacağız. Artık orada kimse yaşamadığı için muhtara da gerek yok. Köydeki evler yerinde duracak. Vatandaşlar artık burayı yayla gibi kullanacaklar'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*