Bu köyde 47 yıldır, içki ve oyun yasak

Bu köyde 47 yıldır, içki ve oyun yasak.4638
  • Giriş : 25.04.2009 / 10:47:00

Rize'nin İyidere ilçesindeki Büyükçiftlik ve Çiftlik köylerinde 1962 yılından beri kahvehanelerde kağıt oyunu oynanması ve içki satılması yasak. Peki ama neden?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Büyükçiftlik köyü muhtarı Hüseyin Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinde 1960'lı yıllardan önce 10'un üzerinde kahvehane bulunduğunu, bunların çoğunda da kağıt oyunları oynandığını söyledi.

O dönemlerde köylerinde kağıt oyunları nedeniyle zaman zaman tartışmalar ve kavgalar yaşandığını, bu durumun da köy halkını rahatsız ettiğini ifade eden Uzun, ''yaz aylarında köylerimizin nüfusu 10 bine yaklaşıyor. Son olarak 1962 yılında, jandarmanın kağıt oyunları oynanan bir kahvehanede yaptığı arama sırasında kavga çıktı. Oldukça büyüyen kavga, köylüleri rahatsız etti'' dedi.

Bu kavga üzerine iki köyün muhtarı ve ileri gelenlerinin bir araya gelerek köylerdeki kahvehanelerde kağıt oyunları oynanması ve içki satılmasının yasaklanmasına karar verdiklerini anlatan Uzun, ''o günden bu yana köylerimizdeki kahvehanelerde kağıt oyunları oynanmıyor. Köylerde içki satılması da yasak. Kahvehanelerimiz sadece çay içmek ve sohbet etmek için kullanılıyor. Aradan 47 yıl geçmesine rağmen bu kural bozulmadı. Çünkü hepimiz bu durumdan memnunuz'' diye konuştu.

''KÖYLERİMİZDE HUZUR HAKİM''

Uzun, köylerinde 7 kahvehane bulunduğunu, eskiden kahvehane olan bazı iş yerlerinin de internet kafeye dönüştürüldüğünü kaydederek, ''ayrıca bilardo salonumuz da var, ama kağıt oyunları oynanan bir iş yerinin açılmasına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asla izin vermeyiz. Zaten böyle bir şeyi de kimse istemiyor. Çünkü köylerimizde artık huzur hakim. Dolayısıyla herkes bu durumdan memnun'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*