Bu köylerde yaşamak istemiyorlar

Bu köylerde yaşamak istemiyorlar.13810
  • Giriş : 12.02.2009 / 11:39:00

Erzurum'da toprak damlı, taşla örülü ve olası bir depremde büyük yıkıma maruz kalma riski evlerin yoğunlukta olduğu 98 köyün halkı modern yerleşim birimleri kurulması için devlet desteği bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Yaşar Güvenç, bölgede kırsal kesimdeki yerleşim birimlerinin tamamına yakınının harabe görünümünde olduğunu belirterek, şimdiye kadar çok sayıda köyden yeni yerleşim birimi kurulması için başvuru aldıklarını bildirdi.

İskan Yasası'na göre fiziki yenilenmeye ihtiyaç duyulan köylerin, talep olması halinde modernizasyonunun yapılmasına devletin kredi desteği verebildiğini belirten Güvenç, söz konusu yasa kapsamında alınan başvuruları değerlendirdiklerini anlattı.

Güvenç, başvurusu değerlendirilen 98 köyde evlerin ahırlarla iç içe, toprak damlı ve çamurla sıvalı, taşlarla örülü, harabe görünümünde ve olası bir depremde büyük bir risk altında olduğunun tespit edildiğini vurguladı

.Bölgede, kırsal kesimde bulunan yerleşim birimlerin çoğunluğunun durumunun söz konusu köylerdeki gibi olduğunu dile getiren Güvenç, şöyle konuştu:

''Köylerde yaşayan vatandaşlar maddi durumları iyi olmadığı için yeni konutlar yapmaya güç yetiremiyor. Zaten bu durumda olan yerleşim birimleri için de 5543 sayılı İskan Yasası da yardım öngörüyor. Bölgemizde bu yasadan yararlanmak isteyen çok sayıda köy var. Bakanlık verilerine göre bu yasadan yararlanmak için en fazla başvuru Erzurum'dan oldu. 130 başvuru aldık ancak 98'ini kabul edebildik. Aşırı yoğunluk nedeniyle bir süreliğine artık başvuru almıyoruz.''

Güvenç, 98 köyün modernizasyonunun yapılmasına karar verildiğini ve yer tespiti yaparak etüt çalışması başlattıklarını bildirdi.

-''KÖYLERİN MODERNİZASYONU İÇİN KAYNAK BEKLİYORUZ''-

İskan Yasası'na göre modernizasyonu için başvurusu uygun görülen köylerde her bir kişiye evlerini yaptırmaları için 10 yıl içerisinde yüzde 5 faiz oranıyla geri ödemeli kredi verilmesi gerektiğini ifade eden Güvenç, şunları kaydetti:

''Afet konutu yapmaktan köylerin modernizasyonunu programa alamıyoruz. Çünkü her yıl afet konutlarına trilyonlarca kaynak aktarıyoruz. Köylerin modernizasyonunda büyük kaynaklara ihtiyaç var. Afet konutlarının yapımını tamamladıktan sonra köylerin modernizasyonuna yoğunlaşacağız. Köylerin modernizasyonu için şu anda kaynak bekliyoruz. Tüm köyler bir anda olmasa bile her yıl 5-10 köyün modernizasyonunu yapabiliriz. Bu çalışmalara başlamak için de bir an önce afet konutlarının tamamlanması gerekiyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*