Bu köyün her evinde öğretmen var

Bu köyün her evinde öğretmen var.19057
  • Giriş : 25.11.2008 / 11:21:00

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Yenibahçe köyünde yaşayan her üç kişiden biri öğretmenlik yapıyor. Eğitim camiasına 65 öğretmen yetiştiren Gezer sülalesinde, bu kutsal meslek adeta saltanat gibi babadan oğula geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hayatlarının büyük bölümü tarım ve hayvancılıkla geçer Yörüklerin. Çobanlık meslek haline gelmiştir onlar için. Çıplak ayakla başkasının çiftini sürerler. Derme çatma kurdukları taş evlerini kışın soğuktan, yazın sıcaktan korumak için keçi kılından ördükleri çadırla kaplarlar. Elleri soğuktan çatlayan Yörüklerin, güneşin alnında çalışmaktan kapkara kesilir tenleri. Fakir, garip Yörüklerde okur-yazar oranı da oldukça düşüktür. İşte bütün bu imkansızlıklar içinde parlayan bir Yörük köyü Yenibahçe. Mersin'in Silifke ilçesindeki Yenibahçe'de neredeyse her evde bir öğretmen var. 370 nüfusun yaklaşık 80'i öğretmen. Sadece Gezer ailesi eğitim camiasına 65 öğretmen yetiştirmiş.

Köyün en yaşlı öğretmeni Nihat Gezer (60), en genci ise yeğeni Tunay Gezer (21). Hemen herkesin okuduğu Yenibahçe'de öğretmenlik gözde olsa da doktor, hâkim, avukat, inşaat mühendisi, polis, asker, hemşire ve veteriner olmak üzere 117 ayrı meslekten devlet memuru bulunuyor. Emekli matematik öğretmeni Nihat Gezer, Yörük çadırlarında bin bir sıkıntı çekerek okumuş. Kara çadırda elektriksiz ortamlarda yaktıkları çıranın aydınlattığı ışıkta ders çalışmış. Okul saatleri dışında çobanlık yaparak ailesine destek olmuş. 1971 yılında matematik öğretmeni olarak göreve başlamış. Van, Karaman, Mersin'in yanı sıra birçok ilde öğrenci yetiştirmiş. En son, okuduğu Silifke Lisesi'nde yöneticilik yapmış. 2006 yılında emekli olan Nihat öğretmen, yıllar önce ayrıldığı köyüne tekrar dönerek emeklilik günlerinin keyfini sürüyor. 3 kızı, 2 damadı da aynı mesleği icra eden Gezer, köyün ilk öğretmeni unvanını taşıyor. Kardeşleri Adem ve Bayram derken bütün sülalenin çocukları, Nihat Gezer'i örnek alarak okulun yolunu tutmuş. Bu kutsal mesleğe ömürlerini adamışlar.

Bayram Gezer (53), gece gündüz ders çalışarak İçel Öğretmen Enstitüsü'nü kazanmış. Mardin, Antalya, Hatay gibi illerde sınıf öğretmenliği yapmış. Geçen yıl emekli olduktan sonra ağabeyiyle tekrar köye yerleşmiş. Kameriye Gezer'in (70) 2 oğlu, 2 kızı, 2 gelini ve 9 torunu öğretmen. Onların yetişmesi için çektiği sıkıntıları unutmuş bile. Kameriye nine, "Çocuklarımın hepsi zorluklarla okudu. Ancak şimdi hepsi öğretmen. Onlarla gurur duyuyorum. Emekli olan oğullarım tekrar köye yerleşti. Kendilerine ev yaptılar. Çocukları torunları da öğretmen oldu." diyor. Gezer sülalesinden yaklaşık 65 öğretmen olduğunu hatırlatan Fatma Gezer (80) ise şöyle konuşuyor: "Biz çocuklarımızı geçmişte sıkıntılarla okuttuk. Şimdi onlar öğretmen oldu, bize bakıyor. Köylerine, komşularına, akrabalarına faydaları oluyor."

Yenibahçe Köyü Muhtarı İsmail Yazar ise öğretmen olan Yörüklerin köylerine sahip çıktığını anlatıyor. Memleketlerine suyun onlar sayesinde geldiğine dikkat çeken Yazar, şunları söylüyor: "Köyümüzden çıkan öğretmenler zor şartlar altında okudu. Şu an hepsi meslek sahibi. Köydeki gençlerin hepsi üniversiteye hazırlanıyor. 'Komşum, ağabeyim, dayım öğretmen' diyen çocuklar, öğretmenlik mesleğine de heves ediyor."

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*