Bu köyün nüfusu hiç değişmiyor

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Bir asırlık köyde uzun yıllardar insanlar sadece 4 hanede dünyaya geliyor, büyüyor ve başka yerlere göç ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Manisa'nın Ahmetli ilçesine bağlı Halil Kahya köyünde 18 yıldır muhtar olan 43 yaşındaki Sever, bildiği kadarıyla köyün 100 yıllık olduğunu söylüyor.

Muhtarlığı döneminde hane ve kişi sayısında artış olmadığını kaydeden Muhtar Sever, tersine 18 yıl önce 35 olan nüfusun 16'ya gerilediğini belirtiyor. Göçün sebebi, gençlerin çalışmak için dışarıya gitmesi. Köylüler en çok da sanayi tesisleri bulunan Manisa merkez ve Turgutlu ilçesine göç ediyor.

Nüfus azlığı, köye hizmet gelmesini de engellemiş. Yolu olmayan, sularını meydandaki tek çeşmeden alan köylünün feryadına kaymakamlık olumlu cevap vermemiş. Gerekçe olarak nüfusun azlığı gösterilmiş.

Köylülerden Asiye Sever de su taşımaktan şikayet ediyor: "Her gün eve su çekmekten bıktık. Yetkililer, nüfusumuz az olduğu için bizimle ilgilenmiyor. Bir su derdimiz çözümlenemedi."

Hiç evlenmediğini anlatan Hasan Basri Sever, bunu maddi durumun zayıf olmasına bağlıyor. Babasını 1973 yılında kaybeden Sever, 6 kardeş olduklarını, dördünün dışarıda, ikisinin köyde yaşadığını söylüyor.

Muhtar Sever'in oy aldığı kişilerin de yarısı akrabası. Sever'e göre muhtarlık kendisini tembelliğe alıştırmış: "Muhtar olmadan önce çalışıyor, daha çok para kazanıyordum. Şimdiyse köylünün, 'Muhtar adam çalışır mı?' sözü yüzünden tembelliğe alıştım. Sadece devletin verdiği 240 YTL maaşla yetiniyorum. Oysa daha önce bu paranın 4-5 mislini kazanıyordum."

Sever, köyün geleceğinden de ümitsiz: "Şu anda burada oturan ailelerden de gitmek isteyenler var. Zannediyorum birkaç yıl içinde köy feshedilir."

Köyde ilköğretime giden öğrenci sayısı 3. Taşımalı sistemle 4 kilometre mesafedeki Aladır köyünün okulun gidiyorlar. 5. sınıf öğrencisi Mehmet Sever, büyüyünce kaymakam olmak, köylere ayrım yapmadan yardım etmek isteğini söylüyor.

Halil Kahya köyünden yaşayanların isimleri şöyle: Muhtar Hasan Basri Sever (43), Fatma Sever (72), Ali Candan (62), Durdu Candan (60), Hatice Candan (25), Nasuf Duran (56), Fatma Duran (50), Muhammed Duran (12), Yılmaz Duran (21), Telat Duran (19), Halil Sever (41), Asiye Sever (31) Hüseyin Sever (31), Mehmet Sever (12), Fatih Sever (11) ve Selma Sever (9).

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious