Bu kriz, Türkiye için fırsat!

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Uluslararası etki ve kriz stratejileri danışmanlığı yapan Bertnard Viala, Fransa krizinin Türkiye açısından bir fırsata dönüştürülebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Viala, "Yasanın kabul edilmesinin ardından Fransa'da Türkiye hakkında ciddi bir tartışma başlamıştır. Bugün Fransa'da maalesef Ermeni sorunu konusunda söz söyleyen tek bir taraf var. Bu nedenle Fransız halkının karşılaştırma şansı olmuyor. Bu kriz Türkiye'nin kendini ifade etmesi için bir fırsattır" dedi.

Bir parlamentonun tarih yazamayacağına inandığını belirten Viala, hem ekonomik, hem siyasi bakış açıdan yasa teklifini sorunlu ve son derece rahatsız edici bulduğunu söyledi.

Konunun tarafı olan Ermenistan ve Türkiye'deki arşivlerin açılması gerektiğini belirten Viala, "Arşivlerin açılması konusunda Türkiye desteklenmelidir. Gerçek kaynaklar Türkiye'de. Ancak kendi tarihini yabancı bir ülkeye bırakmak zorunda kalan Türkiye'nin Ermeni sorununu incelemek için motivasyonu kalmıyor. Türkiye'nin bunun için motivasyona ihtiyacı vardır" dedi.

Bertnard Viala, iki ülke arasındaki gerginliği bir "psikodrama" benzettiğini vurgulayarak, "Türkiye ve Fransa eski bir çift gibi, hep aynı konular dönüyor ve bu konular iki ülke arasında irrasyonel bir şekilde konuşuluyor. Oysa bunlar gerçek birer sorun değil. Ancak böylece normal bir diyalog kurulamıyor, isterik tepkiler veriliyor" diye konuştu.

Türkiye'nin lobi faaliyetlerine önem vermesi gerektiğinin altını çizen Viala, "Türkiye'nin lobiciliğinin daha iyi olması gerekiyor. Türkiye konuştuğu zaman Fransa'da kimse duymuyor. Fransa'daki lobi yetersiz, halka ulaşmak gerekiyor. Turizm, Türkiye için yeterli bir tanıtım değil" ifadesini kullandı.

Fransa'da, "expression-publique.com" adlı internet sitesinde yapılan bir kamuoyu yoklamasında katılımcıların yüzde 68'inin Fransa meclisinden çıkan kararı onaylamadığını hatırlatan Viala, yasa teklifinin Senato ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmayacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

-"TÜRK-FRANSIZ İLİŞKİLERİNİ BU PSİKODRAMDAN KURTARALIM"

Bertnard Viala, Fransa'nın en önemli ekonomi gazetelerinden biri olan La Tribune'de çıkan "Türk-Fransız İlişkilerini Bu Psikodramdan Kurtaralım" başlıklı bir yazısında ise "Fransa'nın Türkiye'yi henüz partner olarak göremediğini, diğer yandan Türkiye'nin de Fransa hakkında önyargılar taşıdığını" ifade etti.

Viala, yazısında süreci "Pandora'nın kutusu"na benzeterek, "Diğerlerinin tarihini kınadığınız zaman, kendi tarihinizin de diğerleri tarafından kınanması ihtimalini öngörmeniz gerekir. Aslında, bizim ülkemiz uzun yıllar boyunca Cezayir'deki savaşı 'olaylar' olarak nitelendirdi. Fransa tehlikeli bir oyuna başlamıştır" dedi.

Viala, "Keşke Fransız milletvekilleri modern Türkiye'ye dürüst bir gözle baksalardı" ifadesini kullandı ve "Türkiye'nin büyüyen ve çabuk değişen bir ülke ve aynı zamanda yayılan oryantalist klişelerden uzak kalan bir millet olduğunu" vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious