Bu kriz dünyayı Türkleştirebilir

Bu kriz dünyayı Türkleştirebilir.9953
  • Giriş : 19.10.2008 / 09:23:00
  • Güncelleme : 19.10.2008 / 09:26:19

Onlar Türkiye'nin en zengin isimleri. Kriz yönetimini ustaca yapabilirlerse dünya Türkleşecek! Nasıl mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

GM, Ford, British Airways gibi dünya devleri krizin tokadını yedi. Krize 4 milyar dolar cash parayla giren Oyak Grubu, Koç, Sabancı ve Özyeğin yurtdışına odaklandı. Zordaki yabancı şirketlerin peşinde olan 'Nakdin Türk Kralları' satın almalar için en uygun zamanı bekliyor.

Dünyanın yaşadığı dev dalgalanma global markaların firma değerlerinde ciddi erozyona yol açtı. Şirketlerin sıkıntıya düşmesi ve nakit ihtiyacı hissetmesi Avrupa ve Amerika'da ciddi paniğe neden olurken, bu daralma ve paniğin Türkiye için ciddi avantajlar barındırdığını düşünenler var. Ekonomide korkunun egemen olduğu zamanları fırsat dönemleri olarak tanımlayan nakit devleri yurtdışına odaklanmış durumdalar.

10 LİRALIK ŞİRKET 1 LİRAYA DÜŞTÜ

Örneğin Lüks otelciliğin önemli temsilcilerinden Rixos Group Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince 'Türkiye, belki de 50-100 yılda bir yakalanacak fırsatla karşı karşıya' dedi. Dünya finans piyasalarında yaşanan tsunamiyi devletler ve şirketler için 'rollerin yeniden dağıtılması' şeklinde özetleyen Tamince, Türkiye'nin bu krizden rol oynayan ve sonuçlarına katlanan değil kendisi rol belirleyen bir ülke olarak çıkması gerektiğini söyledi. Birleşip dışarıda şirket almayı öneren Tamince '2001 krizi nedeniyle finansal altyapımız sağlam. Dünyada servetler el değiştiriyor. Enerji ve maden gibi en degerli sektörlerde bile şirket fiyatları 1/10 düşmüş durumda.

OTODA BÜYÜK FIRSAT

Bunu sektörler bazında masaya yatıran Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçı Birliği (UTAYSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Sünneli ise otomotiv sektöründe bu anlamda ciddi bir süreç yaşandığını düşünüyor. Avrupalı ve Amerikalı otomotiv firmalarının şokta olduğunu söyleyen Sünneli'ye göre Amerika ve Avrupa'da araştırma ürün geliştirme maliyetleri olağanüstü miktarda arttı. Bu maliyet artışı önümüzdeki dönemlerde Türkiye gibi ülkeler için önemle fırsatlar sunabilir. Bu fiyat artışları stratejik olmayan Ar-Ge ve Ür-Ge'nin bizim gibi ülkelere ihale edilmesini mecburi bir hale getirecek. Böyle olunca da kaliteli işgücü verimliliği ile öne çıkan Türk oto sanayisi dünyanın gözbebeği olmaya her zamankinden daha çok yaklaşacak.

GERİ ALSAK KARDAYIZ!

Bilindiği gibi mali çalkantı finans sektörü ile dünyayı hallaç pamuğuna çevirdi. Dünyanın dev finans kuruluşları patır patır dökülürken, bankacılık sektörü endişelerin merkezi haline geldi. Bu noktada Türkiye ciddi bir avantaj yakaladı,. Geçmiş yıllarda Türkiye'nin önemli bankaları iyi fiyatlardan yabancılara satılırken, aynı bankaların şu anki değerlerinde ciddi erimeler gözleniyor. Ekonomist Deniz Gökçe Finansbank'taki hisselerini toplam 3,5 milyar dolara yakın bir paraya satan Hüsnü Özyeğin'e 1 milyar dolara bankasını geri verirlerse güle oynaya alır. Bunun Türkiye'ye zararı olmaz, tam tersine kârı olur' diyor

GM, Türk şirketi olabilir!

Krize nakitte giren ve Oyakbank'ı sattığı için özellikle TSK içerisinde ciddi eleştirilere hedef olan Oyak Holding Genel Müdürü Coşkun Ulusoy'la özdeşleşen, 'Zaman geçsin o zaman ben de nakit kraldır diyeceğim' sözü gerçek oldu. Ulusoy, Oyakbank'ı satarak kasasına 3,5 milyar doları indirdi ve krize nakitte girdi. Yurtdışındaki ucuz şirketlerin peşinde olan Ulusoy, yabancı şirketleri incelemek için de ayrı bir ekip kurdu. Aynı durumda olan Finansbank'ın eski patronu Hüsnü Özyeğin de krizi nakitte karşıladı. Koç Holding ve Sabancı Holding de 6 milyar YTL'ye yakın nakitle krizde ciddi avantaj elde etmiş görünüyorlar.

Burada araya girmek gerekiyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Dubai hükümeti, Deutsche Bank'ın yüzde 2.2 hissesini 1 milyar 350 milyon avroya satın alarak bankanın beşinci büyük hissedarı haline gelmişti. Beş ay önce gerçekleşen bu satıştan bugüne fiyatlar iyice geriledi. Nakdin Türk Kralları, Alman bankasını satın almak istemeleri halinde, ellerindeki güçle bankanın en büyük hissedarı olabilirler. Ya da bu parayla Amerika'da zor günler geçiren Ford Motor'un yüzde 80'ini alarak dünya otomotiv devi haline gelebilirler. Ya da Amerika'nın otomobil devi General Motors'un neredeyse tamamını bu fiyata satın alabilirler.

İŞTE O DEVLER

Sabancı ve Koç'ta 6 milyar YTL, Oyak ve Özyeğinde 3,5 milyar dolar var. İşte bu paraya alınabilecek dünya devlerinden bazıları:

(Şirket Adı) (Alınabilecek Oranı)

British Airways 100

Watson 100

Black&Decker 100

Goodyear 100

Kodak 90

General Motor 98

Ford Motor 70

US Steel 60

Boeing 15

Adidas 45

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*